Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bafra’da Öğretmenler, Protesto Yürüyüşü Yaptı

Bafra’da Öğretmenler, Protesto Yürüyüşü Yaptı

Bafra’da, öğrencisinin yakınları tarafından sopayla dövülerek hastanelik edilen Bafra Kızılırmak Lisesi Beden Eğitim öğretmeni 44 yaşındaki Suat Salim Güner için meslektaşları, veliler ve öğrenciler, bir araya gelip,’şiddete karşı’ protesto yürüyüşü yaptılar.

Bafra Gençlik Caddesi Ziraat Bankası önünde toplanan eğitim işçileri, veliler ve öğrencilerden oluşan yüzlerce kişi, Bafra Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdüler.

Eğitim- Sen, Eğitim- Bir- Sen, Türk Eğitim-Sen ile Eğitim-İş sendikalarının ortak düzenlediği eylemde, ‘Öğretmen Kıyımına Son’, ‘Öğretmen burada Bakan nerede’, ‘Öğretmene uzanan eller kırılsın’, ‘Hepimiz Suat Hocayız’ yazılı pankart ve dövizler taşındı.

Bafra Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını Kızılırmak Lisesi Beden Eğitimi öğretmeni Leyla Varol okudu.

Açıklamada

“Bugün buraya çocukları ve öğretmenleri şikayet etmek için toplanmadık, yetişkinlerin sorumlu, yetkililerin ise duyarlı olmasını istiyoruz. Genelde eğitim çalışanlarını özelde öğretmenleri değersizleştiren, hedef tahtasına oturtan uygulamalara dur demek, 3 Mayıs 2012 Perşembe günü Kızılırmak Lisesi Beden Eğitimi Öğretmenimiz Suat Salim Güner’e yapılan menfur saldırıyı, Kütahya’da İstanbul’da Bursa’da Sakarya’da ülkemizin bir çok yerinde hızla yaygınlaşmaya başlayan meslektaşlarımızın hayatına kasteden saldırıları kınamak ve protesto etmek için toplandık.

İnsanların kendi çocuklarına bile gereken sevgiyi göstermekte zorlandığı bir ortamda, 50-60 kişilik sınıflarda her bir öğrencisine ayrı sevgi gösteren, daha iyi eğitim almaları adına hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan öğretmenlerimize uygulanan şiddeti kabul etmemiz mümkün değildir. Yaşanan bu saldırı, eğitim çalışanlarının vicdanını yaralamıştır.

Şiddetin masumu değil, mağduru vardır. Mağdur bazen doktor, bazen öğretmen, bazen kadın, bazen de çocuklardır.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in söylemleri maalesef veliler ve öğrenciler ile eğitimcilerin arasının daha da açılmasına neden olmaktadır.
Ve yine tıpkı, hiçbir öğretmen 3 ay tatil yapmadığı halde, işin iç yüzünü bilmeyen sokaktaki insanın kurduğu cümleyi birinci ağızdan kurmak gibi. Bütün bu yaşananlar, öğretmenlerin saygınlığını zedeleyen ve öğretmenlik mesleğini sıradanlaştıran uygulamalardır.

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim çalışanlarıyla öğrenciyi, veliyi karşıya karşıya getiren uygulamalarını bir an önce gözden geçirmelidir.

Öğretmenlik kutsal meslek diyerek bizleri avutmaya çalışanlar, öğretmenlere hak ettiği saygıyı göstermekten uzak kalmışlardır.

Kanun hükmünde kararnamelerle sözde adalet dağıtan hükümet, konu öğretmene gelince mali, ekonomik mobing uygulamaktan geri kalmamıştır.” dedi.

Eylem, basın açıklamasının ardından sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*