Anasayfa » DÜNYA » Azimzade Açlık Grevinin 63. Gününde Serbest Bırakıldı

Azimzade Açlık Grevinin 63. Gününde Serbest Bırakıldı

13532963_10153459697707271_7649411422465671697_nİran’da bağımsız işçiler ve öğretmenler sendikası örgütçülerinden Cafer Azimzade, ücret artışı istemiyle 40 bin işçi imzası topladığı ve Çalışma Bakanlığının önünde 50 işçiyle basın açıklaması yaptığı için, “ulusal güvenliğe karşı toplanma” suçlamasıyla geçen Aralık ayında 50’ye yakın sendika aktivistiyle birlikte tutuklanmış ve 6 yıl hapse mahkum edilmişti.

Cafer Azimzade, 1 Mayıs’ta açlık grevi başlattı. Azimzade’nin hapishane eylemi, ülke çapında işçi sınıfı eylem ve örgütleri üzerindeki baskı ve tutuklamaları protesto eylemlerine yol açtı. 100 öğretmen dışarda Azimzadeh’i desteklemek için açlık grevine gitti. Çok sayıda işçi grubu, hükümeti protesto eylemi yaptı. Azimzade ve diğer tutuklu işçi önderlerinin serbest bırakılması için kampanyalar yürütüldü. Azimzade’nin Hapishaneden Çalışma Bakanı’na yazdığı işçi sınıfının bağımsız örgütlenme ve eylem hakkı talebini dile getirdiği ve Ruhani rejimini teşhir ettiği mektubu, çoğaltılarak binlerce işçi arasında elden ele dolaştı.

Sonunda, ülke çapında büyüyen protestolar ve uluslararası tepkiler karşısında, açlık grevinde bilinci yitirmiş durumdaki Azimzade serbest bırakıldı.

50648Azimzade uluslararası bir üne kavuşan mektubunda, Ruhani rejiminin 3 yılında, dünyada sanılanın aksine işçilere karşı baskı ve yasakların bir kat daha arttığını ortaya koyuyordu. Ücret artışı gibi taleplerle yapılan işçi eylemlerinin, toplantılarının bile sonrasında İstihbarat birimlerinin “ulusal güvenliğe karşı toplantı ve örgütlenme” suçlaması ile ev baskınları ve tutuklamalar yaptığını, İran’ın özellikle güney batı bölgesinde her türlü işçi eylem ve toplantısının yasaklandığını, hapishanelerde tutuklu 100’lerce işçi hakları eylemcisinin bulunduğunu anlatıyordu.

Azimzade, mektubunu, “işçileri hem insanlık dışı koşullara iten hem de örgütlenme ve eylemlerini yasaklayan hiçbir rejimin yaşama şansı yoktur” diye bitiriyordu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*