Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Ayla Bilmez 13 gündür direniyor

Ayla Bilmez 13 gündür direniyor

Ayla Bilmez, Silifke Devlet Hastanesi’nde 11 yıldır taşeron temizlik işçisi olarak çalışıyordu. Eylül ayında, yıllık izinde olduğu sırada işten çıkarıldı. İşten çıkarılma nedeni olarak ‘idari amire ve işverene ahlaki itaatsizlik’ gösterildi. Ayla Bilmez, 30 Eylül’de hastane önünde direniş çadırını kurdu, direnişe başladı. %54 engelli raporu bulunan işçi, haksız yere işten çıkarıldığını belirtiyor ve “onurum için direniyorum” diyor.

Ayla Bilmez işten atılmadan önce de işyerinde baskılarla karşılaşmış, engelli olmasına karşın iş yükü sürekli arttırılmıştı. Bunun nedeni, kullanmadığı izinlerden feragat etmesinin istenmesi ve Ayla Bilmez’in buna karşı koyması, hakkını savunması. Ayla Bilmez, Güvenlik-İş Sendikası üyesi.

SES ve Dev Sağlık-İş sendikası üyeleri direniş çadırını yalnız bırakmıyor, direniş süresinde mücadeleye sahip çıkacaklarını belirtiyorlar.

Bilmez, sendikayla birlikte işe iade davası da açtı. Şirket yöneticilerinin arayıp tehdit ettiğini de ifade ediyor. Bilmez mücadelesini sadece kendisi için değil benzer koşullarda ve iş güvencesi olmadan çalışan işçiler için de sürdürüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*