Anasayfa » DÜNYA » Avustralyalı dolar milyarderi: Demokrasimiz artık yürümüyor, bize bir diktatör lazım!

Avustralyalı dolar milyarderi: Demokrasimiz artık yürümüyor, bize bir diktatör lazım!

union-rallyAvustralya seçimleri de bir siyasal kriz durumuna daha işaret etti. Hükümetteki neoliberal-milliyetçi koalisyon ciddi oy kaybetti, fakat sosyal demokrat eskisi İşçi Partisi de tarihinin en düşük oylarından birini aldı. Küçük sağcı popülist partiler ve sözde “bağımsızlar”ın rekor düzeyde oy alması, geleneksel “merkez” partilerin erimesi, neoliberal saldırganlığa ve siyasal sisteme büyüyen tepkiyi gösterdi. Seçimlerde hiç bir parti çoğunluğu sağlamadığı gibi asgari bir koalisyon hükümetinin çıkması bile zor görünüyor.

Avustralya’nın en büyük dolar milyarderlerinden Harvey Norman, seçim sonuçlarını, “demokrasi işlemiyor, bize diktatörlük lazım” diye değerlendirdi:

“Avustralya’da siyasal sistem, 10 yıldır krizde. İngiltere’de, Avrupa’da ve Amerika’da olanları görüyorsunuz, şimdi tüm dünyada ana akım politik partilere tepki büyüyor, kitleler buna tepkisini gösteriyor. Hiçbiri (Liberaller ve Sosyal demokratlar) bunu artık eskisi gibi yürütemiyor, çünkü bunu (kemer sıkma planlarını) sürdükleri an, kitleler baskısı altında eziliyorlar. Bu hastalığın tek tedavisi Çin’deki gibi veya buna benzer bir diktatör olabilir. Demokrasimiz şu anda artık işlemiyor.”

Norman, burjuva mali oligarşinin en pervasız sözcülüğünü yaparken, Avustralya burjuva medyası, seçimlerden bu yana, “siyasal kriz, hükümet krizi, yönetememe krizi, rejim krizi” ve “demokrasi işlemiyor, demokrasiyle yürümüyor” çığlıkları eşliğinde, vites büyüten neoliberal sosyal yıkım saldırılarını cepheden bir kararlılıkla yürütecek yeni bir siyasal biçim arıyor. Avustralya’da burjuva tekelci oligarşik kesimlerin “uluslararası rekabet gücünü korumak için” (!) hazırlattığı kamu sağlığı ve eğitiminin yıldırım özelleştirilmesi, sosyal güvenlik ve emeklilik sisteminin kökten budanması ve ücretlerin düşürülmesi planı, önceki hükümetin sallantılı halinden çok, bunun da asıl nedeni olan kitlelerin büyüyen infial ve isyan dinamikleri karşısında parlamentoya bile sevkedilememişti. Avustralya’da ABD’nin istediği doğrultuda hem Çinle savaş tamtamları çalacak hem de içeride Kitlelerin büyüyen basınç ve tepkisini umursamayacak “sert ve kararlı bir hükümetin” yalan olması, burjuva mali oligarşinin paniğini artıyor.

Avustralya’da dolar milyarderinin sözleri, “demokrasiyle yürümüyor” çığlıkları, artık bir toplumsal iç sınıra dayanmaya başlayan neoliberal kapitalist saldırganlığın daha despotik rejimlerle devam ettirilmesi istekleri, dünya çapında siyasal-toplumsal sarsıntı ve çatışmaların artmakta olduğunun yeni bir işareti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*