Anasayfa » GÜNDEM » Avukatlar Çağlayan’da ve Kızılay’da eylemdeydi

Avukatlar Çağlayan’da ve Kızılay’da eylemdeydi

1 Mayıs’tan bu yana İstanbul’da kitle eylemlerine alçakça gazla saldırı uygulamasının uygulandığı yer sadece Taksim değil, aynı zamanda Çağlayan Adliyesi’ydi.

Dün Taksim’e düzenlenen saldırıyla eş zamanlı olarak Çağlayan Adliyesi içerisinde de çevik kuvvet avukatlara saldırmış, 70’e yakın avukatı yaka paça gözaltına almıştı.

İşte bugün Çağlayan Adliyesi’nde yapılan bir eylemle binlerce avukat hem arkadaşlarına yöneltilen gözaltı saldırısını hem de Taksim-Gezi operasyonunu protesto ettiler, Çağlayan’daki eylem yasağını kitlesellikleriyle boşa çıkardılar.

Bugün saat 12.30-13.30 arasında Barolar Birliği, İstanbul Barosu, ÇHD, Kartal Hukukçular Derneği dün Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan saldırılar ve avukatların gözaltına alınması sonrası Gezi Parkı direnişi boyunca yaşanan hukuksuzlukları protesto etmek ve avukatlara dönük saldırıyı kınamak için bir eylem yaptı. Yaklaşık üç bin avukat Çağlayan Adliyesi’nde toplandı. Eylemde çağrıcı kurumlar adına konuşmalar yapıldı, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

Benzer bir eylem Ankara’da gerçekleştirildi. Ankara Barosu avukatları, ÇHD’li avukatlar, İHD avukatları Adliye önünden Kızılay’a yürüdüler. Ankara Barosu adına yapılan açıklamada:

“Adalet isteyen avukatları üstlerindeki cübbeleriyle yerlerde sürüklediler, kelepçelediler, gözaltına aldılar.Onlara düşüncesini açıklayan, konuşan, eleştiren herkes terörist. Bilsinler ki biz boyun eğmeyeceğiz, bugüne kadar susmadık susmayacağız. Yine bilsinler ki üzerlerine coplu polisleri saldıkları, ellerini kelepçeledikleri, cüppelerini yırttıkları avukatlar onlara da lazım olacak. Herkes bilsin ki biz gaddarları millete şikayet ediyoruz. Çünkü ayaklar altına aldıkları hukuk, milletin hukuku, yerde sürükledikleri avukat milletin avukatıdır. İşte buradan Başkent Barosundan sesleniyoruz. Cüppelerimizi sırtımızdan çıkartamayacaksınız.” denildi.

5 bin avukatın katıldığı eylemde avukatlar önce Kızılay Meydanı’na girdiler, ardından Ankara Barosu’na yürüdüler.

avukat

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*