Anasayfa » 8 Mart » Avukat ErenKeskin’e İsveç’te İnsan Hakları Ödülü verildi

Avukat ErenKeskin’e İsveç’te İnsan Hakları Ödülü verildi

Türkiye’de hakkında 143 dava açılan Avukat #ErenKeskin’e #İsveç’te İnsan Hakları Ödülü verildi

Özgür Gündem gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı için hakkında 143 dava açılan ve yurt dışına çıkması yasaklanan Avukat Eren Keskin’e Stockholm’de kurulu Anna Dahlbäck Anı Fonu, 2017 yılı İnsan Hakları Ödülü’nü verdi.

Medelhavsmuseet’de (Akdeniz Müzesi) düzenlenen ödül törenine, hakkında yurt dışına çıkma yasağı bulunduğu için katılamayan Keskin’in yerine meslektaşı Sidar Güney katıldı. Güney, Keskin’in ödül töreni için daha önce hazırladığı konuşmasını okudu.

“Özellikle, uluslararası dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, böylesine bir ödülle beni çok onurlandırdınız” diyerek konuşmasına başlayan Keskin, Türkiye’de insan hakları açısından çok zor bir süreç yaşandığına, basın ve ifade özgürlüğünün ağır baskı altında olduğuna, 180 gazeteci, yazar ve insan hakları savunucusunun cezaevlerinde tutulduğuna dikkat çekti.

Devletin resmi politikalarına karşı hiç kimsenin ifade özgürlüğü olmadığının altını çizen, Özgür Gündem gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni olduğu için hakkında 143 dava açıldığını söyleyen Keskin’in konuşmasında şu ifadelere yer verildi.
“Önceki yıllarda da, insan hakları avukatlığı kimliğim nedeniyle bu tür baskılara muhatap olmuştum. 2 kez silahlı saldırı yaşadım, cezaevine girdim, tehditler yaşadım. Ancak eğer insan inandığı hem kendisi hem de insanlar için doğru iş yapıyorsa, bu bir yaşam biçimi haline geliyor. Ben bunca ağır hak ihlallerine rağmen tek koruyucu gücün cesaret olduğuna inanırım. Ancak insanoğlu cesaretli davranmak için yan desteklere ihtiyaç duyar. Bu desteklerin en anlamlısı ‘uzaklardan’ gelen destek… Binlerce kilometre ötede sizi düşünen, sizin için kaygılanan insanların olduğunu bilmek, çok güzel bir duygu”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*