Anasayfa » DÜNYA » Avrupa’da işçi sınıfı gücünü gösterdi!

Avrupa’da işçi sınıfı gücünü gösterdi!

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun 14 Kasım’ı genel grev, eylem ve dayanışma günü ilan etmesiyle, Avrupa genelinde işçi sınıfı ve emekçiler sokakları işgal etti.

Avrupa işçi sınıfı sosyal hak gasplarına, işsizliğe ve sermayenin esnek çalışma saldırılarına karşı ekonomik krizi yaratan burjuvaziye meydan okudu, sokakları milyonlarla işgal etti.

Başta İspanya ve Portekiz’den işçi ve emekçiler olmak üzere Yunanistan, İtalya, Almanya, Belçika, Fransa ve Doğu Avrupa ülkelerindeki işçi sınıfı mali sermayeye boyun eğmeyeceğini sokaklarda çatışa çatışa bir kez daha gösterdi.

İspanya ve Portekiz’de işçi sınıfı 24 saatlik genel grevle sermaye sınıfına cevap verirken diğer AB ülke işçi ve emekçileri yarı zamanlı iş bırakma ve değişik eylem biçimleriyle sokakları zapt etti.

Ulaşım, sağlık, eğitim ve hizmet sektörlerinde yaşam tamamen durduruldu.

İspanya:

İspanya’nın iki büyük işçi sendikası CCOO ve UGT’nin öncülüğünde gerçekleştirilen 24 saatlik genel grev gece yarısı başladı. Kemer sıkma politikaları ve artarak devam eden işsizliğin protesto edildiği gösterilere % 90 gibi güçlü bir katılım gerçekleştirildi.

Gündüz başkent Madrid’de toplanan işçiler polisle çatıştılar. Olaylarda en az 30 kişinin yaralandığı, 80’den fazla kişinin de gözaltına alındığı belirtildi. Genl grev nedeniyle ulaşım durma noktasına gelirken birçok havayolu şirketi Avrupa’daki uçuşlarını iptal etmek veya ertelemek zorunda kaldı. 600 den fazla uçuşun iptal edildiği bildirildi.

Belediye çalışanlarının iş bırakması nedeniyle ülke çöp yığınına dönüştü. Sağlık çalışanları da acil durumlar dışında çalışmadı. Eğitim emekçileri de büyük oranda genel grevdeki yerlerini aldılar.

Portekiz:
24 saatlik genel greve çıkan ikinci ülke Portekiz’de de ulaşım ve sağlık sektöründe hayat durduruldu.

Ülkede metro, otobüs, feribot ve tren seferleri büyük oranda çalışmadı. Sağlık işkolunda ise verilen hizmetler minimum düzeyde gerçekleşti.

Başkent Lizbon’da parlamento binasının önünde toplanan işçi ve emekçilerin parlamentoya yürüyüşüne izin verilmedi ve kısa süreli çatışmalar yaşandı.

Ülkedeki en büyük işçi sendikası olan CGTP grevin % 90 oranında başarıyla gerçekleştirildiği yönünde açıklama yaptı.

İtalya:
Avrupa genelinde gerçekleştirilen gösterilere İtalya’dan militan bir yanıt verildi. On binlerce işçi, emekçi ve öğrencinin katıldığı ve 80 ayrı noktada gerçekleştirilen gösterilere polisin vahşice saldırması sonucunda şiddetli çatışmalar yaşandı.

Başta Başkent Roma olmak üzere, Torino, Milano ve Podava tam manasıyla savaş alanına döndü. Çatışmalar saatlerce sürdü. Çıkan çatışmalarda birçok gösterici yaralanırken, çok sayıda gösterici de gözaltına alındı.

Polisin işçilere öldüresiye saldırması, yerlerde sürüklemesine çevrede bulunan emekçiler tarafından büyük tepki gösterildi. Eyleme katılmayanlar dahi yaşanan polis vahşetine karşılık vererek kendilerini bir anda gösterilerin ortasında buldular.

Yunanistan:

Geçen hafta gerçekleştirilen iki günlük genel grevle ülkeyi felç eden Yunanistan işçi sınıfı bu kez iş yavaşlatma ve yarı zamanlı iş bırakma biçiminde eylemlere katılım sağladı.

Binlerce işçinin sokaklara indiği Yunanistan’da eylem alanı her zamanki gibi parlamento karşısındaki Sintagma Meydanı oldu.

Gösteriye katılan bir işçi, yeni bir yaşama olan özlemini şöyle dile getiriyordu: “Biz bütün Avrupa’da işsizliği sona erdirecek yeni bir ekonomik sistem istiyoruz.”

Fransa ve Belçika’da da gün içerisinde yarı zamanlı iş bırakma eylemleri gerçekleştirildi.

Fransa’da başta Paris olmak üzere, Nantes, Marsilya, Strasburg, Rennes ve Toulon kentlerinde 130 ayrı noktada irili ufaklı çok sayıda eylem gerçekleştirildi. İngiltere’den Fransa ve Belçika’ya yapılan tren seferleri de yapılan grevlerden nasibini aldı. Çok sayıda tren seferi iptal edilirken, bir kısmı da gecikmeli gerçekleşti.

Belçika’da da grev nedeniyle Brüksel’den Londra, Amsterdam, Paris ve Köln’e yapılan tren seferleri büyük oranda iptal edildi.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*