Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Avcılar işçileri işten atmalara karşı CHP binasına yürüdü

Avcılar işçileri işten atmalara karşı CHP binasına yürüdü

Avcılar belediyesi işçileri, belediyenin 215 işçiyi işten atarak saldırı dozajını arttırmasıyla birlikte Taksim Tünel alanında toplanarak polis ablukası altında CHP İL binasına doğru yürüyerek protesto etti. Yürüyüşte sık sık, “Kemal baksana kaç kişiyiz saysana”, “Önce insan dediler, işten aştan ettiler”,”Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarıyla CHP il binasının önüne kadar yürünerek oturma eylemi başlatıldı. CHP önünde sık sık “Sizi sınıf olarak alkışlıyoruz” sloganı, alkış ve ıslıklarla protesto edildi. İşçiler işe iade olana kadar, sendika seçme hakkı kabul edilene kadar mücadelelerine devam edeceklerini belirtiler.

Devrimci Proletarya’nında içinde olduğu Avcılar İşçileriyle Dayanışma Platformu CHP il binası önünde basın açıklaması yaparak, işçilerin karşılaştıkları sosyal ve ekonomik problemlere değindi. CHP’nin AKP hükümetinden farklı olmadığını, sosyal demokrasi dedikleri şeyin yalan olduğunu, 4 aylık direnişe kulak tıkandığını belirterek, biz işçi sınıfı ve onun dostlarını küçümsemeye kalkmayın, her bir kurumumuz bu emek düşmanı politikalarımızı teşhir etmeye soluksuz devam edeceğiz, dendi.

Sonra sözü Belediye-İş Sendikası 2 nolu şubesi aldı, örgütlenme süreci içerisinde karşılaştıkları emek düşmanı, sendika düşmanı Avcılar belediyesinin tutumunu defişre eden bir konuşma yaparken, atılan işçilere ve genel gidişata dikkat çekildi, 13 Nisan’dan buyana 13 işçi arkadaşımızın işine son verildi. Sonra farklı tarihlerde 7’si kadın 43 işçi arkadaşımız işten atılmıştır, denildi.

Şube başkanı konuşmasında  CHP’li Avcılar Belediyesi sendika düşmanlığı noktasında her şeyi yapmıştır, işçi sınıfına karşı saldıran bir parti, işçi sınıfının önderlerini de kendi siyasal alanlarında malzeme yapıyor, bu iki yüzlülüktür diyerek, bir yandan emek büroları kuran işçilerin sorunlarına çözüm aradığını iddia eden CHP’nin, Avcılar’da 4 aydan bu yana devam eden zulme sessiz kalmıştır, dedi.

Geçenlerde Avcılar temizlik işçileri iş bırakma eylemi sonrası anlaşma sağlandığı gerekçesiyle işlerine devam etmişlerdi.  Belediye-İş konuşmasında buna da dikkat çekerek, %60 oranında mutabakata varmıştık ama Pazar gününden bugüne 215 işçi işten çıkartılmıştır, örgütlenme sürecinin başından buyanaysa 243 işçi işten atıldı, dedi.

İşçilerin arasından bir temizlik işçisi kadın sesini duyurmak için CHP il binasına doğru bağırdı, çoluğumdan çoğumdan çaldığım vaktimi size verdim, lalet olsun, tüm emeklerim boşunaymış diyerek, sermaye partisi CHP’nin işçi düşmanı karakterine sitem etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*