Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Atılan Sanifoam işçileri direnişte

Atılan Sanifoam işçileri direnişte

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim faaliyetlerini sürdürmekte olan Sanifoam Fabrikası, üç işçiyi performans düşüklüğünü gerekçe göstererek işten çıkardı. İşten çıkarmaların ardından işçiler direnişe geçti.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde üretim faaliyetlerini sürdüren Sanifoam fabrikası, üç işçisini performans düşüklüğünü gerekçe göstererek işten çıkardı. Fabrika önünde çadır kuran işçiler 9 gündür direnişini sürdürüyor. BATİS tarafından direnişe destek verilirken işten çıkarılan Şakir Gençoğlu, Bilal Saç ve Orhan Kızılateş adına basın açıklamasını BATİS Çerkezköy Temsilcisi Fahri Koçan yaptı. Çerkezköy Temsilcisi Koçan “20. 07. 2015 tarihinde başta işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri olmak üzere işyerindeki bir çok hak ihlallerine itiraz ettiğimiz için işten çıkartıldık. Sanifoam Sünger patronu performans düşüklüğü nedeniyle (tazminatlı) çıkış yaptığı halde hala tazminatlarımızı ödemedi” dedi.

“Fiili direniş başlattık”

Çerkezköy Temsilcisi Fahri Koçan açıklamanın devamında “11.08.2015 tarihinde atılan işçiler ve BATİS temsilcileriyle fabrikanın önüne gelerek görüşme yapmak istedik. Ancak patron buradayım beni mi arıyorsunuz demesine rağmen bizimle görüşmedi. Biz de Sanifoam sünger işçileri ve BATİS olarak iş yerindeki hak ihlallerinin son bulması için 11.08.2015 tarihinde fiili direniş başlattık” dedi.

BATİS Temsilcisi konu hakkında açıklamalarını “İşyerini şimdiye kadar yaptığı hak ihlalleri nedeniyle Çerkezköy cumhuriyet savcılığına, çalışma ve iş kurumuna, sosyal güvenlik kurumuna ve üretim yapılan markalara şikayetlerimizi yaparak denetleme yapılarak yasa ihlallerinde bulunan fabrika yetkililerinin cezalandırılmasını talep ettik. Bu gün sanifoam sünger patronunun yasa dışı uygulamalarına karşı sürdürdüğümüz direnişin 9. Günündeyiz. İş yerindeki yasa ihlalleri son buluncaya kadar direnişimizi sürdüreceğiz” diyerek noktaladı.

Basın açıklamasının ardından işçiler işverenden şu taleplerde bulundu:

  • Atılan işçiler geri alınsın iş güvencesi sağlansın.
  • İşyerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınsın.
  • İşçi temsilcisi seçilsin, iş güvenliği kurulu aktif hale getirilsin.
  • Sendika üyeliği güvence altına alınsın.
  • İş yerindeki yasa ihlalleri derhal son bulsun.
  • Sendika tarafından iş güvenliği yönünden iş yeri denetlensin ve iş birliği ile bütün hak ihlalleri son bulsun.

Sendika.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*