Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Atık kağıt toplayıcıları katliamı

Atık kağıt toplayıcıları katliamı

İstanbul Beylikdüzü Kavaklı Mahallesinde kağıt toplayıcıların kaldığı konteynerde çıkan yangında 3 işçi yaşamını yitirdi.

Yaşamını yitiren kağıt toplama işçileri, Afganistanlı 25 yaşındaki Muhammed ve 20 yaşındaki Tosif ile Pakistanlı Asad. Yangından son anda kurtulan Afganistanlı işçi Seyit ise hastaneye kaldırıldı.

Yangının elektrikli sobadan çıktığı, konteynırda bulunan atık kağıtların alev alarak konteynırı sardığı öğrenildi.

Burjuva devlet atık kağıt toplayan işçilerin kaldığı küçük kağıt depolarını yıkıyor, sokak toplayıcıları ve küçük depolarına çok ağır cezalar kesiyor, kağıt toplayıcılarını konteynır, hatta çadırlarda yaşamaya mahkum ediyor.

Türkiye’de yılda geridönüşüme giren 3 milyon ton atık kağıt ve ambalajın 1.5 milyon tonu sokak toplayıcılarının emeğinden geliyor.

Türkiye’de 100 bini İstanbul’da olmak üzere en az 500 bin kişi, ağır sağlık sorunları, dışlanma, yoğun burjuva devlet, belediye ve geri-dönüşüm tekelleri baskılarıyla mücadele ederek ekmeğini atık kağıt toplayıcılığından çıkarmaya çalışıyor. Çekçekleriyle günde 14 saat dolaşarak kağıt toplayanlar, günde en fazla 40-50 lira kazanabiliyor. Ancak yoğun baskılar, cezalar ve küçük depoların yıkılması, yarım milyon kişilik atık kağıt işçilerini her geçen gün daha ağır çalışma ve yaşam koşullarına, açlığa ve ölüme mahkum ediyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*