Anasayfa » DÜNYA » Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 15 Kasım Haberleri

Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 15 Kasım Haberleri

ASBEST HİNDİSTAN’DA İŞÇİLERİ ÖLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR
Asbest kullanım ve üretimi pek çok sanayileşmiş ülkede yasaklandı. Daha az sanayileşmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılmaya devam ediliyor. Asya’nın pek çok yerinde asbest kullanımı yaygın, ancak asbeste karşı mücadele amaçlı yerel örgütler de oluşturuluyor. Asbest kullanımını yasaklayan uluslararası anlaşmalar var. Ancak Hindistan’da asbestten kaynaklı ölümlerin de gösterdiği gibi, işçiler açısından uygulama çok yavaş ilerliyor.

http://www.aawl.org.au/content/asbestos-india-continues-claim-workers-lives

AVUSTRALYA TOPLAMA KAMPLARINDA BİR ÖLÜM DAHA
Avustralya’nın sığınmacılara karşı sert tutumu bir can daha aldı. İran’dan gelen Kürt sığınmacı Fazel Chegeni, Christmas Adası’ndaki bir gözaltı merkezinde tutuluyordu. Sığınma talebinde bulunanlar, sonunda yaşam koşullarına isyan ettiler. Khodayar Amin’in geçenlerdeki intiharını Fazel’in ölümü izledi. Fazel’in ölümü Melbourne ve Sydney dahil pek çok kentte protesto edildi. Sığınmacıların sağlık hakkının sistematik olarak engellendiği ve iletişimlerinin de kısıtlandığı bildiriliyor.

http://www.aawl.org.au/content/another-death-australia%E2%80%99s-concentration-camps

BANGLADEŞ’TE GAZETECİLER İÇİN ULUSLARARASI KAMPANYA
Bangladeş’te geçen hafta yazar ve yayıncılara yönelik iki ayrı saldırıda bir işçi öldü, üçü yaralandı. Bu olaylar tekil değil. Sadece bu yıl içerisinde dört internet blog yazarı hükümet içerisindeki ve yandaş köktendinci güçler tarafından öldürüldü veya pusuya düşürüldü. Bu güçlerin amacı önceki cinayetlerle ilgili tartışmaları bastırmak ve ortamı terörize etmekti. Saldırı, işçilerin örgütlenme ve siyasal yaşama katılma hakkına yönelik. CPJ (Gazetecileri Koruma Komitesi) cinayetlere son verilmesi ve katillerin bulunması için uluslararası ölçekte çağrı yaptı.

http://www.aawl.org.au/content/international-campaign-journalists-bangladesh

TON BALIĞI İŞÇİLERİ HAKLARINI İSTİYOR
Tayland’da sömürünün en şiddetli olduğu sektörlerden deniz ürünleri sanayiinde çalışan işçilerin büyük bölümü komşu Myanmar’dan gelen göçmen işçiler. Askeri cuntanın iktidara gelmesinden bu yana işçilerin örgütlenme imkanları kısıtlandı. Ancak Golden Prize ton balığı konserve fabrikasında çalışan 1500 civarında işçi uzun çalışma saatlerini, çalışma koşullarını ve ücretlerin düşüklüğünü protesto etmek için bu hafta greve gitti. İşçilerin üzerine çok sayıda asker gönderilmesiyle olaylar tırmandı. İşçiler işbaşı yapmasına rağmen sorun çözülmüş değil.

http://www.aawl.org.au/content/tuna-migrant-workers-demand-their-rights

GÜNEY KORE’DE İŞÇİ YÜRÜYÜŞÜNE POLİS SALDIRISI
Güney Kore’de hükümet ve şirketler işçi ücretlerine ve işçi haklarına saldırmaya devam ediyor. İşçiler pek çok sektörde mücadele ediyorlar. Bu hafta sendikaların başka gruplarla birlikte yaptıkları yürüyüşte hükümetin istifası istendi. 100.000 kişinin katıldığı yürüyüşe polis akşama doğru tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullanarak saldırdı.

http://www.aawl.org.au/content/south-korea-workers-rally-attacked-police

PARİS KATLİAMLARI -SAVAŞA VE BASKILARA HAYIR DİYELİM

Paris’te birkaç gün önce işçilere ve ailelerine yönelik kitle katliamının ardından Beyrut ve Jacobabad’da da da benzer saldırılar meydana geldi. Katliamlar emperyalist ülkelerin savaşlara müdahale ettiği Kunduz, Haydan ve Rakka gibi yerlerdeki kitlesel sivil ölümlerinin bir yansıması. Bu savaşlar ve terörist katliamlar, çok farklı aktörler tarafından ve derinleşen bir ekonomik kriz ve kemer sıkma atmosferinde gerçekleştiriliyor. Bu güçlerin hiçbiri işçilerin eşitsizlik ve adaletsizliğe karşı insanca yaşanabilir ücret, iş güvenliği, iş güvencesi taleplerini desteklemiyor. İşçiler dünyanın her yerinde yaşamımıza kasteden faşist ve köktendinci güçlere karşı sınıfsal bir yanıt verecek şekilde örgütlenmek zorunda. Bombalamaları ve savaşları durdurmalıyız. Buna gücümüz var.

http://www.aawl.org.au/content/paris-murders-%E2%80%93-say-no-war-and-repression

Çeviren: Nilgün Güngör

guvenlicalisma.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*