Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Asgari ücret görüşmeleri İstanbul’da protesto edildi.

Asgari ücret görüşmeleri İstanbul’da protesto edildi.

Asgari ücret görüşmeleri İstanbul’da protesto edildi. Cuma günü sat 12.00’de Şişli Cami önünde biraraya gelen eylemciler buradan Şişli’deki AKP binasına yürüdü. Eylemde “İnsanca yaşanacak asgari ücret/Asgari ücret ortaoyununu bozacağız” yazılı ortak pankartının arkasında pankartları ve flamaları ile kortejler oluşturarak yürüdüler.

Dev Sağlık İş, Enerji Sen, THY’de işten atılan direnişçi Hava İş üyesi işçiler, TÜMTİS ve KESK Şubeler Platformu eylemde yer aldılar.

Şişli Camiden AKP binası önüne kadar yol tek taraflı trafiğe kapatılarak yüründü. Yürüyüş bounca “Tayyip sen yaşa 730 liraya”, “İnsanca yaşanacak asgari ücret”, “Direne diene kazanacağız”, “Asgari bir yaşam istemiyoruz” sloganları atılırken “Yoksulluk sınırı 3300 TL”, “Açık sınırı 1030 TL”, “Asagari ücret 739 TL” yazılı pankartlar taşındı.

AKP Binası önünde konuşmalar yapıldı. İlk olarak Devrimci Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu söz aldı. Çerkezoğlu, asgari ücret görüşmelerinin toplumsal bir sözleşme anlamı taşıdığını belirterek bunun içindir ki bu süreç tek başına ekonomik bir süreç olarak ele alınamaz bu süreç politik bir süreçtirde dedi. Ayrıca asgari ücretin AKP döneminde %200 artış gösterdiğini ama ekonomik büyüme asgari ücrete yansısaydı şuan asgari ücret 1700 TL olurdu dedi.

ODTÜ de yaşanan olaylarada değinen Çerkezoğlunun konuşması “Her yer ODTÜ her yer direniş” sloganı ile kesildi.

Eylemde Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin ve DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’da birer konuşma yaptılar.

Eylemde asgari ücret görüşmelrine sokakta dahil olunacağı ve görüşmelerin sonlanacağ 26 Aralık Çarşamba günü Ankara’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde olunacağı bilgiside verildi ve buradaki eylemede çağrı yapıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*