Anasayfa » GÜNDEM » Polis barikatı kaldırıldı

Polis barikatı kaldırıldı

Polis barikatı önündeki direnişin üçüncü gününde sonuç alındı. Polis barikatı kaldırılıyor. Hasan Ferit Gedik’in cenazesi Gülsuyu’na götürülecek.

12.00’da Armutlu Cemevinde Hasan Ferit Gedik’in cenazesi, tekrar ziyarete açılacak. Armutlu’da yapılacak yürüyüşün ardından, saat 13.00‘da cenaze Gülsuyu‘na doğru yola çıkarılacak. Gülsuyu’nda yapılacak anma töreninin ardından, Gazi Mezarlığına geçilerek burada defin işlemi yapılacak.

2 Ekim

Hasan Ferit Gedik‘in cenazesinin Gülsuyu‘na götürülmesine izin vermeyen, Armutlu çıkışına barikat kuran polis engellemeyi, kitle barikat önünde bekleyişi sürdürüyor.

Saat 14.00’de Küçük Armutlu’da oluşturulan “Ferit’in anaları” isimli bir heyetin İstanbul Valiliği’ne gideceği ve vali ile görüşeceği duyuruldu.

Halk Cephesi tarafından daha önce duyurulan programa göre cenaze Gülsuyu’na götürülecek ve bir anma gerçekleştirilecekti. Kitlenin önünün polis barikatıyla kesilmesi üzerine dün oturma eylemi başlatılmıştı.

Süren sağanak yağışa rağmen oturma eylemi sürdürülmeye devam ediyor. Gece ateşler yakılarak, marşlar söylenerek geçirildi. Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük ve Mehmet Ayvalıtaş‘ın ağabeyleri de Armutlu’da bulunuyor.

Mahalle üzerindeki polis ablukası da halen sürüyor. Giriş çıkışların bir çoğu engelleme, arama, kimlik kontrolü gibi uygulamalarla karşılaşıyor.

Bolu Cezaevi’nde bulunan ve dün oğlunun cenazesine katılmak için izin alan Hasan Ferit Gedik’in babası dün Armutlu’ya jandarma kelepçesi eşliğinde getirildi. Devletin Gazi’de gerçekleştirilmesi planlanan defin işlemini, kitlenin Gülsuyu’na gidişinin önünü keserek engellemesi nedeniyle baba, oğlunun cenazesine katılamadı. Baba, 4 saatlik iznini omzunda oğlunun tabutuyla polis barikatı karşısında geçirdi.

hc444

hc222

Aileler Vali ile Görüşemek Üzere Yola Çıktı

Hasan Ferit Gedik’in cenazesinin Gülsuyu’na götürülmesine izin verilmesi için aileler, Küçükarmutlu’da basın açıklaması yaparak, İstanbul Valiliği’ne doğru yola çıktı.

Hasan Ferit Gedik’in dedesi Mustafa Meray, Açıklamada  “Biz hakkımız olanı istiyoruz. Bize izin vermek zorundasınız. Madem bu kadar güvenlik önleminiz, bu kadar gücünüz var, neden Gülsuyu’nda çocuklarımızı kurşuna dizdirdiniz, güvenlik önlemi almadınız” diye sordu. Torununu önce Gülsuyu’na, ardından da Gazi Mahallesi’ne götürmekte kararlı olduklarını söyleyen  Meray, “Gücünüz yetmeyecek. Bitiremeyeceksiniz. Siz biteceksiniz” diyerek açıklamasını sonlandırdı. Açıklamanın ardından aileler, Sultanahmet’teki İstanbul Valiliği’ne gitmek üzere yola çıktı.

Milletvekilleri Armutlu’da

Bu arada, BDP İstanbul Milletvekili ve HDK Yürütme Kurulu üyesi Sebahat Tuncel, CHP Milletvekilleri İlhan Cihaner ve Melda Onur,  ile senarist Emrah Serbest de Küçükarmutlu’ya geldi.

Bu arada, Hasan Ferit Gedik için İstanbul’un pek çok noktasında eş zamanlı olarak saat 20.00’da balonlar uçurulacak.

baba122

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*