Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Antep’te Şireci Tekstil işçilerinden zam tepkisi

Antep’te Şireci Tekstil işçilerinden zam tepkisi

Gaziantep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi 2. bölgede kurulu Şireci Tekstil işçileri ücretlerine yapılan 5 TL’lik zamma tepki gösterdi. Şireci Tekstilin 8 fabrikasında çalışan toplam 1500 işçiden gece vardiyasında çalışan yaklaşık 500 işçinin katıldığı eylemde sabah iş çıkışı evlerine gitmeyerek merkez işletme önünde toplanan işçiler taleplerini görüşmek üzere fabrika müdürü gelene kadar fabrika önündeki bekledi.

Dört yıldır zam almadıklarını, fabrikadaki işçiler arasında çok fazla ücret farkları olduğunu, en fazla alan işçinin ikramiye farkıyla birlikte 750 TL civarında ücret aldığını belirten Şireci işçileri ikramiyelerin 3 ayda bir 600 TL olarak toplu verilmesi ve maaşlarına düzgün bir zam yapılması talebiyle eyleme başladıklarını söyledi.

TALEPLERİMİZ KABUL EDİLSİN

Şireci’de 4 aylık işçi olduğunu söyleyen Nuri Akbulut, yeni bir işçi olmasına rağmen bütün işçilerin talepleri ve sorunları aynı olduğu için arkadaşlarıyla birlikte eyleme katıldıklarını belirtti. İşçilerin genelinin asgari ücrete çalıştığını, dört yıldır zam alamadıklarını ve bu yıl yapılan zammın da asgari ücret zammı artı 5 TL olduğunu anlatan Urfayi Öküzcü de “ Biz bu kadar haksızlığı kabul edemiyoruz. Bir yetkili gelip bizimle konuşana ve taleplerimiz kabul edilene kadar buradan ayrılmayacağız” dedi.

Normal şartlarda 600 TL olması ve 3 ayda bir toptan verilmesi gereken ikramiyelerinin maaşlara bölündüğünü belirten Cuma Fakıoğlu da şöyle konuştu: “İkramiyeler aylığa bölündü ama düzenli verilmiyor. Ayda 200 TL ikramiye alan işçi de var, 90 TL alan da var. Aldığımız maaşın 300 lirası zaten kiraya gidiyor. Elektrik – su faturası derken elde kalanla geçinmek imkansızlaşıyor. İşçilerin yüzde 80’i AKP’ye oy verdi. Biz üç dönemdir AKP’ye asgari ücreti düzeltecek, işçinin sorununu çözecek diye oy verip iktidar yapıyoruz. Ama AKP’nin bizim için bir şey yaptığı yok.”

Sinan Akbulut
, “Bunlar işçiyi koyun gibi görüyorlar. Bunlar 5 lira zam vererek işçiyi bağlayacaklarını zannediyorlar ama artık öyle değil. Bizim taleplerimiz kabul edilip sorunlarımız çözülene kadar eylemimiz devam edecek” dedi. Akbulut, eylemin sürmesi halinde başka vardiyalarda çalışan işçilerin de eyleme katılabileceğini de belirtti. Şireci işçilerinin her zaman patronlar ve hükümetler tarafından kandırıldığını ve hep mağdur edildiğini belirterek, “Ama artık buna izin vermeyeceğiz. Maymun gözünü açtı” diyerek kararlılıklarını ifade etti.

MÜDÜRE TALEPLERİNİ İLETTİLER

İşçilerin kararlı tutumu karşısında geri adım atarak işçilerle görüşmek isteyen fabrika yetkilileri görüşme için işçilerin fabrika yemekhanesinde toplanmasını istedi. Ancak işçiler, yemekhaneye gitmeyeceklerini, görüşmek isteyen Müdürün dışarı çıkarak fabrika önünde kendileriyle görüşmesini talep etti. İşçilerin bu konuda da kararlı durması sonucu fabrika müdürü dışarı çıkarak işçilerle görüştü. Müdüre taleplerini ileten işçiler müdürün patronla ve diğer yetkililerle görüşüp kendilerine 3 gün içerisinde cevap vereceğine dair söz vermesi üzerine işçiler eylemlerini bitirerek servislere binip evlerine gitti. (Gaziantep\EVRENSEL)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*