Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Antep’te direniş sürüyor: “Bu yola baş koyduk”

Antep’te direniş sürüyor: “Bu yola baş koyduk”

Gaziantep Başpınar Organize Sanayi Bölgesinde işçilerin ücretleri ve sosyal hakları için başlattıkları mücadele sürüyor. Gürteks, Gür İplik, Motif İplik, Canan Tekstil, Şireci Tekstil, Zeki Mensucat ve Zafer Tekstil işçileri direnişlerine halaylar çekerek coşkulu bir şekilde devam ediyor.

İşçilerin birbirleri arasındaki dayanışma güçlenerek büyürken, direnişi kırma çabaları da devam ediyor. Gürteks’te polis fabrika önüne demir bariyer koyarken, Motif İplik’in temsilcisi Güvenlik Şube tarafından ifadeye çağrıldı. Ayrıca diğer işyerlerini araba ve motosikletleri ile gezen işçilere ise trafik cezaları kesilmeye başlandı. Günlerdir fabrika önünde yatıp kalkan işçiler, direniş yerini yaşam alanına çevirdi. Direnişteki işçiler diğer fabrikalardaki işçilere bildirilerle seslenerek direnişe çağırdı.

FABRİKALAR ARASI DAYANIŞMA

Başpınar’da işçilerin hakları için verdikleri mücadele fabrikalar arasındaki dayanışma ile sürüyor. Her fabrikadan işçiler araçlarla diğer fabrikaları gezerek birbirlerine destek veriyor. Bu ziyaretlerde işçiler birbirlerine destek olurken aynı zamanda halaylar çekerek direniş coşkusunu yükseltiyorlar. Fabrikalar arasında ilişkiyi güçlendirmek için arabaları ve motosikletleri ile fabrikaları gezen işçilere polis ise trafik cezaları kesiyor. Hem fabrikaları gezen hem de diğer fabrikaların servis giriş çıkışlarında bildiri dağıtan işçilerin yedi tanesine trafik cezası kesildi. İşçiler, kesilen cezalara tepki gösterirken bunun nedeninin direnişi kırma çabası olduğunu söyledi.

Gür İplik’te çalışan kadın işçiler de ziyaretlere katılıyor. Şireci Tekstil işçilerini ziyaret eden Gür İplik’in kadın işçileri işçilerin taleplerinin arkasında durması gerektiğini 30 kadın işçinin de Şireci Tekstil işçilerinin arkasında olduğunu söyledi. Önceki gün Evrensel Gazetesinde çıkan Çorlu Tekstil işçilerinin mektubunu sesli bir şekilde okuyan işçiler, direnişlerinin tüm Türkiye tarafından duyulduğunu bakanların ve başbakanın da bildiğini ancak oralı olmadıklarını dile getirdi.

İŞÇİLERDEN BASKILARA TEPKİ

Direnişte olan Gürteks’te ise polis, işçileri fabrikadan uzaklaştırmak için demir bariyerler kurdu. İşçilerin direnişini kırmak için her türlü yol denenirken işçiler direnişlerini kazanana kadar sürdürmekte kararlı. Öte yandan Motif İplik Temsilcisi Mehmet Çelik Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından ifadeye çağrıldı. Gürteks önüne polislerin demir bariyer kurmasına tepki gösteren Gürteks işçisi, “Bizi buraya hapsettiler. Tuvalete bile bırakmıyorlar. 7 gündür bir taşkınlık mı yapmışız?” dedi. Müslüm Kara da kendilerine her gün bir zorluk çıkartıldığını belirterek, “Bizi yıldırmaya çalışıyorlar. Ne emniyeti ne de kimse bizi yıldıramayacak. Mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

“Her tarafımızı bariyerlerle çevirdiler” diyen Şevket Ceber, “Taleplerimizin karşılanmasını istiyoruz. Devletten aldıkları teşviklerle yeni yeni fabrikalar açıyorlar. Devlettin parasını yiyorlar. İşçiye gelince arkalarını dönüyorlar” dedi.

Şireci işçisi Bekir Korkmaz, akşam servislerin gelmesine yakın rutin kontrol denilerek polis tarafından durdurulduklarını belirterek, “Polisler ağzından kaçırarak, ‘servislerin içeri girmesi için sizi burada tutuyoruz’ dedi ve bizi gerçekte neden durduklarını söylediler” diye konuştu. Gürteks işçilerine ziyarete gittiklerini belirten Süleyman Kıyak, “7 arkadaşımızın arabasına ceza yazılarak, arabaların anahtarları alındı. Ahmet Şireci bu ülkenin vatandaşı da biz değil miyiz” dedi.

DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Seyit Aslan, Başpınar’a gelerek işçileri ziyaret etti. İşçilerle sohbet eden Aslan, işçilere direnişlerinde destek verdi. Direniş yerlerini tek tek gezen Aslan, direnişlerin kazanımla sonuçlanması için işçilerin birlikteliğinin önemli olduğunu ifade etti.

evrensel.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*