Anasayfa » 8 Mart » Ankara’da Polis Ablukasında 8 Mart!

Ankara’da Polis Ablukasında 8 Mart!

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısını yaptığı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü eylemi neredeyse tamamen polis ablukasında geçti. Bu yılki 8 Mart eylemleri başından beri devlet engeliyle karşı karşıya kaldı. Cumartesi günü Şanlıurfa’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayan 21 kadın darp edilerek gözaltına alındı. İzmir ve İstanbul’da valilikler önce eylemi yasakladı sonrasında yasağı kaldırdık diyerek eylemleri kendi istediği alanlara sıkıştırdı.

Ankara’da ise eylemin ilk programı Kurtuluş-Kolej güzergahında bir yürüyüş gerçekleştirmek ve ardından Kolej Meydanı’nda miting yapmaktı. Fakat valilik son gün yürüyüşü yasakladığını duyurdu ve sadece Kurtuluş Parkı’nda izole bir mitinge ‘izin verdi’! Ankara Kadın Platformu ise bu yasağa uyarak yürüyüş yapmadı, kadınlar sadece Kurtuluş Parkı’na hapsedilmiş, insanlardan uzak bir alanda, polis kontrolünde miting yaptılar. Yapılan ajitasyonlar ve okunan açıklamalar atılan sloganlar parkın içine hapsedilerek kadınların sesinin kent merkezinden duyulmasının önüne geçilmek istendi. İçinde “Tayyip”, “Tek Adam”, “Diktatör” yazan dövizler de girişte polis tarafından yırtılarak alana girmesi engellendi. Eyleme gelen erkekler ise tertip komitesinin kararı doğrultusunda polis tarafından alana alınmadı. Önceki yıllarda erkeklerin alana alınması noktasında tertip komitesi ile tartışmalar yaşanır, mücadele alanında omuz omuza olduğumuz erkek arkadaşlarla 8 Mart kutlaması yapabilirken, bu sene erkeklerin alana girişi direk polis tarafından engellendi.

Alanda buluşan kadınlar ilk olarak 1857 yılında yaşamını yitiren 120 işçi kadını, işçi cinayetlerinde ve mücadele alanlarında yaşamlarını yitiren kadınları ve dün Ankara’ya eyleme gelmek üzere yola çıkan, trafik kazasında yitirdiğimiz 7 kadın sendikacıyı anarak saygı duruşuna geçtiler. Daha sonra ise Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere dört dilde basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında özellikle referandum gündemi ve ‘Hayır’ kampayası konuları hakimdi. Arkasından Figen Yüksekdağ’ın cezaevinden gönderdiği mektup okundu. Bir kadın müzisyen sahne alarak direnişler için bestelediği şarkıları söyledi. Eylem halaylar ve horonlar ile bitirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*