Anasayfa » GENÇLİK » Ankara’da öğrencilere polis saldırdı
A-1 kapısı önünde polisle öğrenciler arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Öğrencilerin AKP binasına yürümesini barikatla engelleyen polis, tazikli su ve yoğun bir gaz saldırısı başlattı.

Ankara’da öğrencilere polis saldırdı

ODTÜ A-1 kapısı önünde polisle öğrenciler arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor.
Öğrencilerin AKP binasına yürümesini barikatla engelleyen polis, tazikli su ve yoğun bir gaz saldırısı başlattı. Öğrenciler kampüse doğru çekildi ve gazları geri atmaya, saldırıyı püskürtmeye çalışıyorlar. Öğrenciler geçici bir dağınıklığın ardından ana giriş kapısının yakınlarında toparlanmaya çalışıyor. Polis de aynı kapıdan kampüse girmiş durumda. Saldırı hazırlıkları yapıyor.

ODTÜ önünde saat 13.30‘dan itibaren toplanmaya başlayan öğrenciler, çevik kuvvet polisi ve panzerlerin ablukası altındalar.

Kendilerine uygulanan saldırıları protesto etmek için toplanan öğrenciler “Başkaldırıyoruz” pankartı açtılar.

Saatler 14.00’ü gösterirken, sloganlarla eyleme devam eden öğrencilere çevik kuvvet polisi saldırdı. Tazyikli su ve gaz bombası ile öğrencilere saldıran polise öğrenciler taş, sopa ve şişeler fırlaratak karşılık veriyor.

ODTÜ A-1 Kapısından içeri çekilen öğrenciler dağılmayarak polis saldırısına karşı
koyarken, çevik kuvvat de A-1’den içeri girdi.

Milletvekili Çetin Soysal kapı önünde açıklama yapmaya çalışırken, öğrenciler Çetin Soysal’ı okuldan kovdular.

Saatler 14.10’u gösterirken, öğrenciler, “CHP Defol Üniversiteler Bizimdir”, “Kahrolsun Düzen Partileri” sloganları atarak Çetin Soysal ve 3 milletvekillerinin üzerine yürüyerek itip kakmaya başladılar ve milletvekilleri Kampüs’ten uzaklaşmak zorunda kaldı.

Milletvekillerinin çıkması üzerine öğrenciler polise hala taş ve şişe yağdırıyor,
polis yeniden saldırıya geçti. Biber gazı ve tazyikli suyla öğrencilere saldıran polis A-1’den uzaklaştırmaya çalışıyor öğrencileri. Öğrenciler A1 girişinden çekilmiyor ve barikat kurmaya başladılar.

Eyleme Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi öğrencileri de destek veriyor.

Kapıdaki çatışmalar 15.00’e doğru biterken, yüzlerce öğrenci kampüs içine çekildi. Öğrenciler polis saldırısının bugün düzenlenecek büyük bir yürüyüşle protesto edileceğini açıkladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*