Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara’da eylem: “İş kazası değil, iş cinayeti!”

Ankara’da eylem: “İş kazası değil, iş cinayeti!”

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından bugün saat 12:30 da Yüksel Caddesi’nde Gaziantep’teki galvaniz patlamasıyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirildi. KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İSMAİL KAYGUSUZ tarafından okunan açıklamada şu vurgular yapıldı:

 

“Daha Zonguldak’ta yaşanan, yüreğimizde ve aklımızda tüm tazeliğini koruyan iş cinayetleri ardından yeni iş cinayetleri devam ediyor. Her ölümle biraz daha ölüyor insanlık… İki gün önce Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Güneydoğu Galvaniz fabrikasındaki patlamada, 7 işçi kardeşimiz daha vahşi kapitalizmin kurbanı oldu.

Gaziantep’te meydana gelen patlama ülkemizde her yıl ortalama 1500 işçinin ölümüne, onbinlercesinin sakat kalmasına yol açan iş cinayetlerinin faillerinin ve suç ortaklarının izini patlayan bir tankta, çöken maden ocağında aramanın nafile bir çabadan öteye gitmeyeceğini bir kez daha göstermiştir.

Çünkü gerçek fail aşırı kar uğruna işçilere emekçilere kölelik koşullarını dayatmakta sınır tanımayan 19.yüzyıl vahşi kapitalizminin bugünkü sürdürücüleridir. Suç ortakları ise emekçi düşmanlığını organize bir şekilde yöneten AKP iktidarından başkası değildir. (…)

Organize Sanayi Bölgesi’nin 175 bin istihdam kapasiteli olmasına rağmen ancak %1,5 sendikalaşma olduğu, bölgenin genelinde sendika düşmanlığının yaygınlığı, denetimsizliğin had safhada yaşandığı, işçilerin fazla sürelerle çalıştırmalarından dolayı yorgun oldukları düşünüldüğünde yeni kaza ve ölümlerin olabileceğini tahmin etmek zor değildir.

Evet! Organize sanayi bölgeleri patlıyor, işçiler ölüyor. İstanbul Davutpaşa, Ankara Ostim…Ve şimdi de Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi. Sermayeye teşviklerin adeta hibe mahiyetinde peşkeş çekildiği ve Başbakan’ın “bana organize sanayi bölgeleri kötüdür dedirtemezsiniz” diye işaret ettiği işlikler buralar…

Gaziantep’te hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına başsağlığı diliyor, yaralanan işçilere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.″

 

Açıklama boyunca ”İşçi düşmanı hükümet istifa”, “Taşeron gitsin ölümler bitsin”, “Kaza değil katliam”, “Katil devlet hesap verecek”, “Sendika sigorta 8 saat iş günü”, “Katil AKP hesap verecek” sloganları atıldı. Basın açıklamasının sonunda yarın yapılacak Ostim patlamasının yıldönümüne ilişkin anmanın duyurusu yapıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*