Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara’da coşkulu 4 Şubat

Ankara’da coşkulu 4 Şubat

TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla dün grevde olan işçi emekçiler işbırakarak Ziya Gökalp Caddesinde buluştu. Ankaranın dört bir yanındaki işyerlerinden işbırakan işçi ve emekçiler ilk olarak işyerlerinin önünde bir araya geldiler. Daha sonra belli noktalarda diğer sınıf kardeşleri ile buluşarak eylem alanına doğru yüründü. Türk-İş önü, Kocatepe, DSİ, Adliye ve Kolej meydanı toplanma noktalarından bazılarıydı.

Eylem için sabah saatlerinde Türk-İş önünde bir araya gelen Türk-İş’e bağlı sendikalardan işçilere mustafa Kumlu seslendi. Bu konuşmasının ardından işçiler Kolej meydanında ki toplanma noktasına geçtiler.

Ankara’da 4 Şubat grevine katılan işçi ve emekçiler, öğrenciler, Kolej Meydanı’nda saat 11.00’den itibaren biraraya gelmeye başladı. Saat 12.30 gibi eylem alanına doğru yürüyüş başladı. Devrimci Proletarya’da eyleme bu koldan katıldı.

Yapılan yürüyüşlerin ardından Ziya Gökalp Caddesi’nde buluşan eylemciler hep birlikte TEKEL işçisinin yalnız olmadığını haykırdı. Eylem alanında grevi örgütleyen sendikaların yanı sıra devrimci kurumlar, partiler, meslek odaları ve yöre dernekleri de pankartları ile yer alarak TEKEL işçilerinin yanında olduklarını haykırdılar.

TEKEL işçileri de tüm yürüyüş kollarından işçi ve emekçilerin eylem alanına girmesinin ardından çadırlardan topluca alana geldiler. Eylem alanında sendikalarca yapılan konuşmalarda TEKEL işçisi ile Devlet arasında süren tartışmalara değinildi. Tek-Gıda-İş başkanı Mustafa Türkel’in yaptığı konuşmada sürekli devlet tarfından yapılan açıklamara değinmesi üzerine TEKEL işçileri sloganlarla yanıt verdi. Atılan sloganlardan “Ölmek var dönmek yok”, “Genel grev genel direniş”, “Kavga bitmedi daha yeni başlıyor” öne çıkanlardı.

Konuşmalarda özellikle TEKEL işçilerinin çocuklarının yaptığı konuşma ilgi ile dinlenirken kitlenin coşkusunu katladı. Konuşmada Başbakanın geleceklerini ellerinden almak istediğini belirten çocuklar “600 liraya başbakan geçinebilirse geçinsin” diyerek isyanlarını dile getirdi.

Eylem Onur Akın’ın verdiği dinletinin ardından sona erirken eylem alanından topluca Türk-İş önündeki çadır alanına geçildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*