Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara’da Binler Sokaktaydı “Hesap Soracağız!” (güncellendi)

Ankara’da Binler Sokaktaydı “Hesap Soracağız!” (güncellendi)

Ankara’da dün barış mitingi sırasında sermayenin beslediği IŞİD çetesi tarafından düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitirenler için bugün Sıhhiye Meydanı’nda binler buluştu. Polis binlerin buluşmasına engel olmak için elinden geleni yaptı. Kitleye saldıran polis öfkeli kalabalığı durduramadı.

Sabah saat 10.30’da katliamın yaşandığı noktaya karanfil bırakmak için çağrı yapılmıştı. Ancak polis kitlenin hepsinin alana girip karanfil bırakmasına izin vermezken, yalnızca sendika temsilcileri ve Hdp’li milletvekillerinin alana girmesine izin verildi. Milletvekillerinin gireceği sırada bir arbede yaşandı ve insanlar polis barikatını aşarak tekrar alana girmeye çalıştı. Bu sırada polis kitleye saldırdı, 1 kişi hastaneye kaldırıldı. Ardından barikat önünde bekleyiş devam etti. Yaklaşık 150 kişi beklerken polis en sonunda barikatı açtı. İçeri girilirken polis BTS’lilere saldırdı.

Polis barikatı önünde açıklama yapan DİSK Birleşik Metal-İş Şube Başkanı, “Bize alçakça saldıran katillere yanıt vereceğiz. Bugün bize izin vermediniz, karanfillerimizi bıraktırmadınız. Binler olup geri geleceğiz” dedi. Açıklamanın ardından cenazeleri göndermek için Sıhhiye’ye doğru yürüyüşe geçildi.

Ardından Atatürk Bulvarı’nı trafiğe kapatan kitle öfkeli sloganlar ile Sıhhiye Meydanı’na doğru yürüdü. Sıhhıye Meydanı’na girilirken kortejin sayısı bin kişiye çıktı, meydanda da 3 bin civarı insan vardı. Eylem sırasında sayı 6-7 binlere ulaştı. Alan saatler öncesinden Halkevleri, ESP ve HDP’liler tarafından insan zinciri ile kapatıldı. Alanın her noktası detektörlerle arandı. Alana giriş çıkışlar da ilerici ve devrimci güçler kendi üst aramalarını kendileri yaptılar. Binlerce eylemci işçi ve emekçilerin kendi öz savunmasına sahip çıkması gerektiğini haykırdı.

anma_guvenlik_4

Saat 11.20 gibi kitle Sıhhiye Meydanı’nda buluştu. Meydanda “Şehitlerimiz birazdan bu meydana getirilecek. Hep beraber şehitlerimizi karşılayacağız. Katillerden hesap soracağız!” anonsu yapıldı. Ancak aileler cenazelerin direk memleketlerine gönderileceği bilgisini kitle ile paylaştı.

İlk olarak KESK başkanı Lami Özgen bir açıklama yaptı.

Özgen açıklamada şunları söyledi:

“Pazartesi ve salı üretimden gelen gücümüzle greve gideceğiz. Türkiye’nin tüm işçilerini, emekçilerini, gençlerini, kadınlarını bu greve desteğe çağırıyoruz. Bizim yanımızda düşen karanfillerimize borcumuzdur. Buraya gelen cenazelerimizi karanfillerle uğurlayacağız.”

Sıhhiye’de konuşan HDP EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş şunları söyledi:

“İşte katiller bundan korkuyor. Dün bu meydanda barışın haykırılmasından korktular. Biz de yastayız ama öfkeliyiz. Elbette gün gelecek… Hesap soracağız! Halka hesap verecekler. Bu ülkeyi kendi malı zannedenler sanmasın ki hesap vermekten kurtulacaklar. Sizlere inat o günlere kadar direneceğiz! Kuş uçsa haberi olan devlet dün başkentte bir katliamı izledi. Ve yine biz katledilenleri suçladı! Bizim arkamızdan sırıtıp gülenleri biz acımızda nasıl buluşalım? Faşizmle acımızda nasıl buluşalım? Vicdan kırıntısı taşıyanlar bu katliam karşısında zaten tek yürek olmuş durumda. Kimliğimiz, kültürümüz, inancımız ne olursa olsun biz bu ülkenin ezilenleri olarak birleşiyoruz. Sadece ayaklarımızı yere vursak sarayın camları titrer! Kasım’da diktatörü devirmek başkadır diyeceğiz ve bu daha başlangıç olacak! Dayanışma içinde bulunan herkese, halklarımıza teşekkür ediyor başsağlığı diliyorum. Onlar dün yüreklerinde büyük umutlarla, türküleriyle Ankara’ya geldiler. Onları koruyamadık… Bizi affetsinler. Halaylarımız sürecek. Yasam ve direniş kol kola yürüyecek.”

Eylemin ardından kitle Batıkent’teki cenazelere katılmak için cemevine doğru harekete geçti.

Sıhhıye’den ayrılan kitlenin büyük bir kısmı Batıkent Cemevi’ne gelerek cenazeleri son yolculuklarına uğurladı. Burada Emep GYK üyesi Korkmaz Tedik için tören düzenlendi. Törene bireysel katılanlar, servislerle gelenler olduğu gibi 1500 kişilik bir kitle de Batıkent metrodan kitlesel yürüyüşe geldiler. Burada yapılan törenin ardından Karşıyaka Mezarlığına gidilerek defin işlemi gerçekleştirildi. Buraya getirilen iki cenazenin ise teşhisleri yapılmak üzere tekrar adli tıp morguna görürüldüğü bilgisi geldi.

cemevi

 

Adli tıp önünde ise gün boyunca yoğun bir kalabalık bekledi. Ancak cenazeler toplu verilmek yerine teker teker verilerek kitlesel bir törenin önüne geçilmeye çalışıldı. Adli tıptan çıkan her cenaze “Şehid Namırın” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları, alkışlar ve zılgıtlarla uğurlandı.

Akşam saatlerinde adli tıp morgundan alınan son bilgiye göre ise 17 kişinin vücut bütünlüğü olmadığı için kimlik tespiti yapılamadığı ve DNA testi sonuçları beklenildiği öğrenildi.

karşıyaka

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*