Anasayfa » GÜNDEM » Ankara’da Basın Açıklamasına Polis Saldırısı

Ankara’da Basın Açıklamasına Polis Saldırısı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde görev yaparken ÖYP kapsamında görevden uzaklaştırılan Nuriye Gülmen, 29 Ekim’de yayınlanan OHAL KHK’sı ile ihraç edilmişti.

Nuriye Gülmen “Zulüm varsa direnmek haktır” diyerek bugün Yüksel caddesinde başlatacağı oturma eylemini mücadele çağrısıyla birlikte kamuoyuna duyurmuştu.

Saat 12.30′ da yapılacak olan basın açıklaması için Yüksel caddesine gelenler dört koldan polis ablukasıyla karşılaştılar. Nuriye Gülmen basın açıklamasına henüz başlamışken basın açıklamasını yapamayacağı söylenerek bir hukuksuzluk örneği daha yaşandı. Oturma eyleminin yasak olduğunu iddia eden polis, böyle bir yasağı tanımadıkları ve demokratik hakkın kullanıldığı yanıtını alınca saldırıya geçti. Polis saldırısı çevredeki halk tarafından alkışlarla protesto edildi. Gözaltına alınan Nuriye Gülmen,Murat Çeşme, Ozan Demirel, Buse Üçer ve Turan Sayın saat 17.00 sıralarında serbest bırakıldılar.

nry

Nuriye Gülmen’in kamuoyu ile paylaştığı metinden bir kısım;

“….

2016’nın Kasımında ülke gündemi tutuklanan HDP’li vekiller ve gazetecilerle kaynıyor. AKP yönetememe krizini baskıyla aşmaya çalışıyor. Korku duvarları her geçen gün yükseliyor. Böyle zamanlarda imdadımıza yetişen tarih bilincine, tarihi yazanların acıya, öfkeye, sevdaya, umuda, inanca bulanmış hikâyelerine tutunuyorum. Zafer kazananların, yenilenlerin, yeniden ayağa kalkanların ve düşenlerin ama hep dövüşenlerin hikâyelerine.
Bugün yaşamaya ve anlatmaya değer hikâyeler yaratma sırası bizde. Tarih bizi sahnesine davet ediyor. Günümüz geldi. Eğitim ve bilim emekçileri bir kıyımla karşı karşıya. Tarihin sorusu şu: Anadolu halklarının öğretmenleri, akademisyenleri işlerine, emeklerine, öğrencilerine, emekten yana olan bilime sahip çıkacaklar mı? Hapishanelerin en dehşetlisi olan korku hapishanesinin duvarlarını yıkıp “biz buradayız” diyecekler mi? “Buradayız, ekmeğimizi öyle kolay elimizden alamazsınız, teslim olmayız” diye avazları çatlayınca kadar haykıracaklar mı? Ölümüne korkarak ama korkuya teslim olmadan “gölgede savaşacaklar mı”?

Tarihin soruları cevapsız kalmaz. AKP iktidarı ördüğü korku duvarlarının arasından teslimiyet naraları atıyor. Tarihin sahnesinin ışıkları giderek daha çok ve toplu halde bizi gösteriyor. Aramızda konuşmaya, şikâyet etmeye, sahnenin orasına burasına dağılmaya, gözlerimizi yakan ışıktan kaçmaya çalıştıkça tarih sahnesinden siliniyoruz. Eğer, “biz buradayız” diye haykırmazsak “teslim olun” çağrıları kulaklarımızı sağır, üzerimizde parlayan ışık gözlerimizi kör edecek, daha çok kurban vermeye ve kurban olmaya devam edeceğiz. Ellerimiz yukarıda, ceplerimiz dışarıda terk edeceğiz tarih sahnesini. Teslim olmanın utancı ve acısıyla.

Oysa geleceğin öğretmenleri, akademisyenleri tutunacak yeni hikâyeler bekliyor. Bizim emek ve cüretle yaratacağımız hikâyeleri. Belki zaferin, belki yenilginin hikâyelerini. Ama mutlaka direnenlerin, dövüşenlerin ve teslim olmayanların hikâyelerini bekliyorlar. Tarihin sorusunu cevaplamanın tam zamanı. Direnmenin, bize ait olanları geri almak için mücadele etmenin tam sırası. Her şeye rağmen ve iyi ki.
Türkiye halklarının onurlu emekçileri, öğretmenleri, akademisyenleri,
Bu bir direniş çağrısıdır. İşimizi, iş güvencemizi, emeğimizi, hepsinden önemlisi onurumuzu koruyalım diye. Hiç unutmayalım: Zulüm varsa direnmek haktır.
Hakkımda verilen görevden uzaklaştırma kararının kaldırılması talebiyle oturma eylemine başlıyorum. Tüm kamu emekçilerini sadece bana destek olmak için değil, kendi haklarına sahip çıkmak için oturma eylemine davet ediyorum. Oturma eylemi her gün saat 08:00 ile akşam 19:00 arasında devam edecektir. Eylemden önce yapacağım basın açıklamasına kamu emekçilerinin, akademisyenlerin hak mücadelesine destek olmak isteyen tüm dostlarımızı beklerim.
Türkiye halklarına saygı, sevgi ve bağlılıkla.
Nuriye Gülmen ”

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*