Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Tekel işçileri Ankara AKP il binasını işgal etti

Tekel işçileri Ankara AKP il binasını işgal etti

Ankara’da direnişte olan TEKEL işçileri bugün AKP Ankara il binasını işgal etti.

Yarım saate yakın işçilerin işgalinde kalan binadan dün yaşamını yitiren TEKEL işçisi Hamdullah Uysal’ın fotoğrafı sallandırılarak “Hamdullah Uysal ölümsüzdür!”, “ Katil AKP hesap verecek!”, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz!”, “Baskılar bizi yıldıramaz!” sloganları yükseldi. Bu arada dışardaki işçiler de içerde binayı işgal eden arkadaşlarının sloganlarına katılarak destek verdiler. Polis binaya girerek işçilere saldırdı ve döverek 13 kişiyi gözaltına aldı. Bunun üzerine dışardaki işçiler arkadaşlarının gözaltına alınmasını engellemek için binaya girmeye çalışırken jop, tekme ve biber gazıyla saldırıya uğradılar.

Basın çalışanlarının içerdeki işçilere yapılan saldırıyı görüntülemesini engellemek için binanın camları ve kapısı gazete ile kapatıldı. Polis içerideki gözaltına aldığı işçileri araçlara bindirip götürmek isterken işçiler polis araçlarının önüne geçerek “Ya arkadaşlarımızı bırakın ya da bizi de gözaltına alın” diyerek engel olmaya çalıştılar. Polisin müdahalesi ile dağılan işçiler Türk-İş binasının önüne gelerek arkadaşlarının gözaltında olduğunu ve işkence gördüklerini söyledi. Öfkelenen işçiler “Polis dışarı!”, “Katil AKP!” sloganları ile arkadaşlarının serbest bırakılmasını bekledi.

Gözaltına alınan 5’i kadın 13 işçi Çankaya Polis Karakoluna götürüldü. Türk-İş’in avukatları durumu öğrenmek için karakola gittiler.

İşgalden sonra işçiler, Kocatepe Camii’den Bayındır Sokak’a doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş esnasında Mithatpaşa Caddesi’ni trafiğe kapatıp, sloganlarla yolu işgal ederek çadırkente geldiler. Türk-İş’in önüne gelen işçiler sloganlarla karşılandı. Eylem, “İşkenceci polis hesap verecek”, “Faşist AKP”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*