Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara’da 8 Mart etkinliği

Ankara’da 8 Mart etkinliği

Ankara’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlama Etkinliği, 12 Mart akşamı gerçekleştirildi.

Etkinlik, İşçi Meclisi okurları tarafından hazırlanan ve masallarla pekiştirilen kadının ikincil konumuna dair mini bir slaytla başladı.

Sincan F Tipi hapishanesinden gelen ve sonu ”Göğün yarısı, kavganın yarısı, gelecek toplumunun kurucu ve yönetici yarısı olan, olacak olan emekçi kadınların 8 Mart’ını kutluyor; 8 Mart’ı yaratan proleter kadınları saygı ile anıyoruz. Selam ve sevgilerimi gönderiyor, hepinizi coşkuyla kucaklıyorum” şeklinde biten coşkulu selam mektubu büyük bir heyecanla okundu ve dinlendi.

Arkasından, Novamed belgeselinin de yönetmenleri olan Güliz Sağlam ve Feryal Saygılıgil imzalı ”Bölge” adlı belgesel izlendi. Bu belgeselde, dört bir tarafı yüksek duvarlarla kaplı, adeta bir çalışma kampını andıran serbest bölgelerde çalışan kadın işçilerin çalışma koşullarına ilişkin tanıklıkları, deneyimleri, yaşamla ilgili beklentileri kendileri tarafından anlatılıyordu. Çalışma koşullarını anlatırlarken, aynı zamanda hayatlarında kadın olarak yaşadıkları tıkanmışlıklar, özlemler ve çözüm arayışları da oldukça net bir biçimde aktarılmıştı.

Kısa bir aradan sonra, ESM Eğitim ve Basın Sekreteri Özden Kaya Medyada “Kadın” adlı sunumunu yaptı. Özellikle kadına yönelik şiddet haberlerinin medya tarafından bilinçli bir şekilde kadını silikleştiren, maruz kalınan şiddetti meşrulaştıran şekilde yansıtılmasının örnek haberlerle aktarımı oldukça etkileyiciydi.

Bunların ardından, sunum ve belgesel üzerine sohbet edildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*