Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Ankara’da 15-16 Haziran: “Uçma uçtukça sıra sana gelecek!”

Ankara’da 15-16 Haziran: “Uçma uçtukça sıra sana gelecek!”

Ankara’daki 15-16 Haziran’ın yıldönümü eylemlerinden biri de HDK ve diğer devrimci-demokrat kitle örgütleri tarafından gerçekleştirildi. THY ve TOGO işçilerine adanan eylem Atatürk Bulvarı’ndaki TOGO mağazası önünden başladı. Sakarya Caddesinde basın açıklamaları ve grup Güneşli Dünya tarafından verilen mini bir konserle sona erdi.

En önde TOGO işçileri ve ailelerin olduğu yürüyüş boyunca çok sayıda kişinin desteklerini alkışla göstermesi, birbirlerine TOGO işçilerini işaret etmesi, direnişin 48. gününde Ankaralıların en azından bir bölümüne TOGO işilerinin direnişinin ulaştığını gösteriyordu. Kitlenin “Ankara direnişe sahip çık” sloganları biraz da olsa yerini bulmuş gibiydi. 15-16 Haziran’ın 42. yılına saldırıların ve buna reaksiyon olarak gelişen direnişlerin soluğuyla giriliyor. “Direnişin başından bu yana kimin dost kimin düşman olduğunu gördük” diyen TOGO işçileri bugün dostlarının hiç de direniş alanına gelenlerle sınırlı olmadığını, “TOGO işçisi yalnız değildir” sloganın bir karşılığı olduğunu da gördüler. Basın açıklamalarında TOGO işçileri adına yapılan konuşmada “Biz bir sınıf olduğumuzu, sınıf kardeşlerimizin ne kadar çok olduğunu gördük” diyen TOGO işçisi THY işçilerini de selamlıyordu konuşmasında. THY işçisi duydu mu bu selamı bilinmez ama grev işçi sınıfının okuludur doğrusunun zamanlar ötesi anlamını teslim ediyordu “Direnmeden kazanılamayacağını öğrendik direniş sırasında, ve niçin bu kadar geç öğrendik diye, sendikalaşmak için niye bu kadar geç davrandık diye kendimize kızıyoruz” diyen TOGO işçileri.

“TOGO’da ya kazanırız ya kepenk indiririz diyen TOGO işçisi “Uçma uçtukça sıra sana gelecek!” sloganıyla sınıf dayanışmasını bir yol haritasıyla birleştiriyordu. Nasıl ki patronlar birbirlerinin zararlarını bile karşılayarak dayanışıyorlarsa, biz işçilerin dayanışması da çok daha büyük ölçüde olmalı ki kazanabilelim.

“Ayakkabı 300 TL maaş 800 TL. Ortaya koyulan artı değer de ne kadar yüzdesizleştiğimizi gösteriyor dedi TOGO işçisi.” Yaptığımız ayakkabının altında ezilmeyeceğiz” derken de, belki “İşçi bir çırçır makinasında kendi esaretini üretir” diyen Marx’tan habersiz işçi sınıfının sınıflaştıkça aynı dili konuştuğunu anlatıyor. TOGO işçisi direnişine 48. gününde tüm inanç ve kararlığı ile sahip çıkmaya devam ediyor. Şimdi sıra işçi sınıfının sınıf olarak sahne almasında. Aynen 42 yıl önce yaptığı gibi…

Ayrıca eylemin örgütleyicileri adına ortak bir metin okundu ve BDP milletvekili Ertuğurul Kürkçü tarafından da bir konuşma yapıldı. Müzik dinletisinin ardından da eylem bitirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*