Anasayfa » GÜNDEM » Ankara’da 1 Mayıs

Ankara’da 1 Mayıs

Sıhhıye Meydanı’nın eylemlere kapatılmasının ardından, yaşanan OHAL süreci ile Kolej Meydanı’da işçilere yasaklandı. Valiliğin güvenlik bahanesini gerekçe göstermesi ile birlikte bu yıl emekçiler 1 Mayıs için Tandoğan Meydanı’nda buluşabildiler. Saat 12:00 de Atatürk Kültür Merkezi önünde gereçekleşecek buluşma için, saat 11:00 itibarı ile kitleler alana doğru gelmeye başladı.

Alana gidiş yolunda çok sayıda emekçiye GBT yapıldı. AKM önünde buluşan kitle Tandoğan’a doğru yürüyüşe başladı.

Katılım sayısının yaklaşık 10.000 kişinin üzerindeydi. Devrimci Proletarya 1 Mayıs’a “Kapitalist Kölelikten Kurtulmak Zamanda Mekanda Özgürleşmek için Komünizm” yazılı pankartla katıldı.

Devrimci Proletarya kortejinde sıklıkla “İşçiler Ölüyor Sermaye Büyüyor”, “Her Yer Taksim Her Yer Direniş”,“Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz” “Yaşasın Devrim, Yaşasın Sosyalizm”, “İçerde Dışarda Hücreleri Parçala”, “Tek Tip Elbise Giymeyeceğiz” sloganları atıldı. Ayrıca Soma’da, Ermenek’te, Davutpaşa’da, Ostim’de, İvedik’te başta olmak üzere iş cinayetlerinde yitirdiğimiz işçi arkadaşlarımız anıldı.

Kitle alana girmeden önce 3 ayrı arama noktasından geçmek zorunda kaldı. Sırt çantaları nedeniyle bir çok kişi ya alana alınmadı ya da çantalarını bırakmak zorunda kaldılar. Arama noktalarında bazı pankartlar “sakıncalı” bulunarak alana alınmadı. TMMOB Ankara Şubesinin “Kaçak Saray’lı Cumhurbaşkanı İstemiyoruz” yazılı pankartına polis tarafından el konuldu. Önceki arama noktalarından geçen ancak son noktada alana alınmayan pankart için alanda bulunan kitle alkışlarla ve yuhlamalarla tepki gösterdi.

Şeker Fabrikalarının özelleştirmesini protesto etmek isteyen bir işçi de üzerinde “Şeker Fabrikaları Vatandır, Vatan Namustur, Namus Satılmaz” yazılı pankartla birlikte alana alınmadı. Bu engellemeler karşısında kitlenin tepkisi yoğun oldu.

Alana girişler tamamlandıktan sonra miting devrim mücadelesinde hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından hep birlikte 1 Mayıs Marşı okundu.

Tertip Komitesi’nin 1 Mayıs metni kürsüden Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak okundu.

Atılan sloganlar ve halayların ardından miting sonlandı. Kızılay’a doğru dağılan kitle içinde bulunan BDSP ve DGB’ lilere Maltepe köprüsü altında polis saldırdı, 1 kişi gözaltına alındı. Bu saldırıya dağılan kitle içinden tepki veren 2 gençde polisin tekmeli ve yumruklu saldırısına uğradı.

OHAL gölgesinde gerçekleşen ikinci 1 Mayıs da faşist devletin yoğun baskı ve dayatmaları altında gerçekleşti. Alan yasaklarından sonra atılacak sloganlar yazılacak pankartlar bile devletin yasakçılığı ile engellenmeye çalışıldı. Krizin faturasını işçilere ödetmeye kalkan bu faşist zihniyetin yansıması 1 Mayıs alanında yine işçiler üzerinde baskı kurmaya çalışsa da, kitle “Faşizme Karşı Omuz Omuza” “AKP Faşizmine Teslim Olmayacağız” “Kahrolsun Faşizm” sloganlarını tüm yasaklara rağmen yoğun bir şekilde attı.

Devrimci Proletarya/Ankara

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*