Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara ve İstanbul’da ev baskınları

Ankara ve İstanbul’da ev baskınları

ANKARA

Ankara’da sabah saatlerinde polis çok sayıda eve baskın düzenledi. Avukatlardan alınan bilgilere göre BDSP, ESP, Mücadele Birliği, Kaldıraç, Öğrenci Kolektifleri üye ve çalışanı çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Mamak’ta yapılan baskında, evde başkaları ile birlikte bulunan BDSP’li Ali Yılmaz gözaltına alındı. ESP’li Yoldaş Aydın da evi basılarak gözaltına alındı.

Gözaltı sayısının arttığı bilgisi gelirken, dosyaya gizlilik kararı konduğu ve gözaltına alınanların 24 saat avukatları ile görüştürülmeyeceği öğrenildi.

Gözaltı sayısının giderek arttığı ifade ediliyor.

Ev baskınlarında 2 Halk Cepheli, 4 Kaldıraç okurunun gözaltına alındığı bilgisi edinildi. Toplam gözaltı sayısına dair henüz kesin bilgi alınabilmiş değil. Ancak basından yansıyanlar göre 26 ayrı yere baskınlar yapıldı.

İSTANBUL

İstanbul’da ESP ilçe örgütleri, SGD, ETHA ve Atılım çalışanları ile çok sayıda ESP’linin evleri basıldı.

Polislerin baskınlar kapsamında Özgür Radyo, Etkin Haber Ajansı ve Atılım gazetesi bürolarına ve çalışanlarının evlerine de baskın düzenlediği öğrenildi. Baskınlar kapsamında Atılım Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu’nun da evi basıldı. Özgür Radyo çalışanı Selvi Coşar evi basılarak gözaltına alındı. Polislerin Etkin Haber Ajansı Haber Müdürü Derya Okatan ile editör Arzu Demir’in evlerini bastığı öğrenildi.

Sabah saatlerinden itibaren çok sayıda ESP üyesinin evine baskın düzenlendi. 1 Mayıs Mahallesi’nde ev baskınlarına özel hareket timlerinin katıldığı, baskın düzenlenen evlerinin bulunduğu sokağa kimsenin sokulmadığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında polisin Gezi Parkı eylemlerine saldırısında yüzüne gaz bombası fişeği isabet eden ve tedavisi halen devam eden Ümit Akdağ da bulunuyor.

Gözaltına alınan ESP’lilerin isimleri şöyle:
Çiçek Otlu, Beycan Taşkıran, Erdal Demirhan, Alp Altınörs, Ali Karaçay, İsmet Yurtsever, Sıtkı Güngör, Ali Haydar Akdeniz, Mehmet Güneş, Hasan Tunç, Okan Danacı, Cemil Yıldız, Boran Atıcı, Serkan Gündoğdu, Cemal Çakmak, Hatice Çakmak, Aykan Şimşek, Mustafa Diren Saygılı, Metin Külekçi, Sinan Polat, Dinçer Ergün, Maksut Toprak, Mehmet Güneysel, Şahin Yeşilırmak, Hüseyin Şahin, Ümit Akdağ, Çağrı Aydoğan, Ali Sönmezkaya ve soyadı öğrenilemeyen Vedat isimli bir kişi.

Polis ayrıca ESP’nin Maltepe, Sarıgazi, Gazi Mahallesi ve Ataşehir ilçe bürolarını da bastı. Kimsenin olmadığı saatlerde yapılan baskınlarda bürolar talan edilirken çok sayıda dergi ve gazeteye el konuldu.

ESP konu ile ilgili bugün saat 15.00′te İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapacağını açıkladı.

Etkin Haber Ajansı saat 10.00′da yaptığı açıklamada ajansta aramanın devam ettiğini ve siteye erişimin engellendiğini duyurdu.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*