Anasayfa » GÜNDEM » Ankara’da KESK eylemi devam ediyor

Ankara’da KESK eylemi devam ediyor

Sabah saat 10.00’dan itibaren Eğitim-Sen 2 No’lu şubenin önünde kaldırımda toplanmaya başlayan kitle alkışlar, ıslıklar ve sloganlarla yolu çift taraflı olarak kapatarak bekleyişini sürdürüyor.

Kızılay’ın dört bir yanını panzerlerle, TOMA’larla, gözaltı araçlarıyla ablukaya alan polisi, kamu işçilerinin kararlı duruş sergilemesi boşa çıkardı.

Birçok ilden, dört bir yandan Ankara’ya gelmeye çalışan eylemciler il çıkışlarında ve Ankara girişlerinde sürekli durdurularak, baskı yapılarak, Ankara’ya ulaşım engellenmeye çalışıldı.

Buna rağmen eylemcilerin sayısı gün boyu arttı ve her dakika artmaya devam ediyor.

KESK’li yöneticilerin yaptığı açıklamada: ”Dün akşamdan itibaren adı konulmamış bir sıkı yönetim ilan edildi. Adana’da 85 arkadaşımız göz altına alındı. İstanbul’dan gelen arkadaşlarımız saatlerce gişelerde bekletildi, İzmir’de arkadaşlarmıza tazyikli suyla müdahale ettiler ama yılmadık, Ankara Tandoğan’da arkadaşlarımıza çevik kuvvet müahale etti, ama arkadaşlarımız bizlerin yanına gelmek için mücadele ediyor bundan sonra olacak olaylarden İç İşleri Bakanlığı ve AKP hükümeti sorumludur” denildi.

Daha sonra sözü BDP Ağrı milletvekili Halil Aksoy alarak şunları ifade etti: “Geçirilmeye çalışılan yasadan hiç bir eğitimcinin haberi yok hiç bir yerde tartışılmadan öğretmenlerin dışında getirilip parlamentoda tartışılan yasa aslında ülkenin eğitim durumunu ortaya koyuyor. Kesinti şu anlama geliyor sermayeye kaliteli ve ucuz iş gücü olacak. Sokak bizim ortak noktamızdır ancak sokaklarda bir araya gelirsek bu yasayı iptal ettirebiliriz bu yasanın geçebilmesi için geniş bir mutabakat aranmalı oda ancak eğitim emekçilerini dinlemekten geçer diyerek sözlerini tamamladı.”

Niğde’den gelen eylemciler ile yaptığımız röportajlarda evlerin polisler tarafından tek tek gezilerek eylemin yasal olmadığını eyleme gidilmemesi konusunda baskıların yapıldığını belirttiler.

Mersin’den gelen KESK’liler gece saat 12.00’de 3 otobüs hareket ettiklerini polislerin yolda durdurup önce “Seyahat hakkınız var, tabii ki gidebilirsiniz” dediklerini ancak daha sonra 100 sivil polisin 3 tane TOMA’nın ve 4-5 otobüs çevik kuvvet aracının yollarını keserek ve aracı muayene istasyonna alarak üçe kadar orada keyfi olarak beklettiklerini ifade ettiler.

Ankara Gölbaşı’nda yine yollarının kesildiğini ve jandarmanın GBT kontrolü yaptıktan sonra tekrar yola çıktıklarını söyledi.

KESK’li yöneticiler ve milletvekilleri emniyet yetkilileriyle görüşmeye gitti.

Yapılan görüşmede KESK yöneticileri “Bizim arkadaşlarımız buraya gelene kadar bekleyeceğiz. İki günlük bir eylem programımız var.

Güven Parkta bir açıklama yapacağız ve geceyi burda geçireceğiz” dedi. Emniyet yetkilileri valiliğin aldığı karar doğrultusunda eyleme izin verilmeyeceğini bu eylemin yasal bir eylem olmadığını ve burada yolu kapatarak vatandaşların ulaşım haklarının gasp edildiğini söyledi. Buna cevap olarak KESK yöneticileri, dünden beri baskınlar yaparak, otobüsleri yolda durdurarak asıl gaspı emniyet güçlerinin yaptığını söyledi.

Daha sonra CHP milletvekili Süleymen Çelebi İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’i arayarak durumu bildirdi ve bu duruma bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti İçişleri bakanı durumu değerlendirip tekrar arayacağını belirtti.

Sat 15:30’da Adıyaman, Mersin, Tarsus, Hatay, İskenderun ve Niğde’den gelen gruplar, GMK bulvarında bekleyen kitlenin yanına gelerek burada bekleyişe geçti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*