Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kayıp Yakınları Ankara’da
Kayıp yakınları İstanbul'dan başlattıkları yürüyüşün 7. gününde Ankara'daydı. Sakarya Caddesi'nde akşam saatlerinde "Kayıplar bulunsun hesap sorulsun" sloganları yankılandı.

Kayıp Yakınları Ankara’da

Kayıp yakınları İstanbul’dan başlattıkları yürüyüşün 7. gününde Ankara’daydı. Sakarya Caddesi’nde akşam saatlerinde “Kayıplar bulunsun hesap sorulsun” sloganları yankılandı.

Kayıp yakınları 7 gün önce İstanbul’dan başlattıkları eylemi tam 5 il yaptıkları eylemlerin ardından dün saat 14:00’da ODTÜ kavşağına  ulaştılar. ODTÜ kavaşağında devrimci demokrat kurumlar tarafından karşılanan kayıp yakınları Sakarya Caddesi’n geçerek burada bir eylem gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında bulundukları illerde yoğun ilgiyle karşılandıklarını fakat “Bizim devletimiz öyle şey yapmaz” diye karşıladıklarını belirttiler.

Kayıp yakınları Sakarya Caddesi’ne 18:00’da “Anaların öfkesi katilleri boğacak!”, “Kayıpları unutma unutturma!”, “Kayıplar bulunsun hesap sorulsun!” sloganlarıyla girdi. “Kayıpların değil katillerin listesini istiyoruz” pankartını taşıyan kayıp yakınlarını ODTÜ kavşağında karşılayan 78’liler Girişimi, Devrimci 78’liler Federasyonu ve devrimci kurumlardan oluşan bileşen Sakarya Meydanı’nda pankart açarak eylem yaptı. Ankara İHD Şube Başkanı Gökçe Otlu yaptığı açıklamada “Türkiye bir bakıma kaçırma-işkence etme ve kaybetme ülkesi olarak tanınıyor” dedi. Kayıplara bütün yetkilelerin sessiz kaldığını söyleyen Otlu, devletin asıl kaybetmek istediğinin bu ülkedeki barış ve kardeşlik olduğunu belirtti. Otlu sözüne şöyle devam etti: “Kayıp bir coğrafyanın kayıp ve kimliksiz insanları olmamızı isteyenlere karşı kaybettiklerimizi hatırlamaya, devam edeceğiz.”

Otlu’un yaptığı açıklamanın ardından kayıp yakınları söz alarak yakınlarının kaybediliş sürecini anlattı ve duygularını paylaştı. Adaleti bulmadan gitmeyeceklerini söyleyen kayıp yakınları devletin sicilinin kabarık olduğunu, tersanelerdeki ölümlerin, işsiz kalan tekel işçilerinin, Dersim, Maraş, Madımak, Çorum, 1 Mayıs ’77 katliamlarının failinin belli olduğunu fakat adaletin hep suçludan yana işlediğini dile getirdiler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*