Anasayfa » BASINDAN » Yasağa karşın onbinler Amed’e, Amed mitinge akıyor (güncellendi)

Yasağa karşın onbinler Amed’e, Amed mitinge akıyor (güncellendi)

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve BDP tarafından “Öcalan’a özgürlük” amacıyla “Özgürlük İçin Demokratik Direniş” şiarıyla bugün düzenlenecek olan miting için gözlerin çevrildiği Diyarbakır’da hareketlilik başladı. BDP’den, DTK’ye, bölgedeki sivil toplum örgütleri ile farklı siyasi partilere kadar, yine birçok aydın, yazar ve siyasetçinin Kürt sorununda muhatap olarak gösterdiği İmralı’da Öcalan’ın özgürlüğü için düzenlenecek miting için haftalardır yürütülen çalışmaların ardından, dün itibari ile kentte polisiye önlemler alındı. Miting nedeniyle alarma geçen Diyarbakır Emniyeti’nde tüm izinler kaldırılırken, çevre illerden de kente polis ve zırhlı araç takviyesi yapıldı.

Kentte olağanüstü önlemler

Dün akşam saatlerinden itibaren zırhlı polis araçları kentte devriye gezerek mitingin yasak olduğu ve gidilmemesi yönünde anons yaparken, söz konusu anons yurttaşlar tarafından yuhalanarak protesto edildi. Dünden itibaren kentin işlek noktalarında çok sayıda sivil polis konumlandırılırken, söz konusu polislerin diğer illerden getirilmiş olması dikkat çekti. Yine işlek noktalara zırhlı araçlar ve çevik kuvvet polisi konumlandırılırken, kent sokaklarında polis panzerleri ile akrep türü polis araçlarının devriye gezmesi OHAL günlerini hatırlattı. Öte yandan Valiliğin mitingi yasaklaması nedeni ile kentin birçok noktasında önlemler alınmaya devam ediyor. Parkların boşaltılması için polisler parkları tek tek gezerek yurttaşları uyarıyor. Polisler, parkların boşaltılmaması durumunda ise müdahale edileceği tehdidinde bulunurken, yurttaşlar polis anonslarını ıslıklarla protesto ediyor.

Halk yasak dinlemiyor

Kentte alınan yoğun polisiye önlemlere rağmen, Mardin, Şırnak, Batman, Antep, Hakkari, Ağrı, Erzurum, Van, Adana, Mersin, İstanbul, Elazığ, Malatya gibi çok sayıda bölge ve batı illerinden 7’den 70’e binlerce kişi özel araçları ile Diyarbakır’a akın etti. Engellemelere, araçlara kesilen cezalara rağmen yılmayan binlerce kişi, özel araçları ile dünden itibaren yola çıkarak kente gelirken, yüzlerce kişi mitinge katılmak için geceyi parklarda geçirdi. Yurttaşlar geldikleri kentlerin çıkışlarında ve Diyarbakır girişinde engellendiklerini ifade etti. Kimlik kontrollerinin yapıldığını dile getiren yurttaşlar, engellemelere rağmen mitinge geldiklerini söyledi.

Coşku parklardan sokağa taştı

Gece gelen yurttaşlar Koşuyolu, Sümerpark ve Park Orman’da sabahladı. Yurttaşlar sabaha kadar şarkılar eşliğinde halaylar çekerken, güneşin ilk ışıklarıyla ortak kahvaltı yaptı. Sümerpark’ta mitinge katılmak için bir araya gelen Şırnaklı yurttaşlar yöresel şarkılar seslendirirken, Antepli yurttaşlar da halay çekti. “Obama ne işim var odamda, karışma bana” ve “Zalim Erdoğan” şeklinde dikkat çekici şarkılar söylendi. Sarı, kırımızı ve yeşil renklerinin hâkim olduğu alanda yurttaşların giydiği yöresel kıyafetler dikkat çekiyor.

Kepenk açmayan bölge esnafı Diyarbakır’a akıyor

Sabah saatleri ile birlikte esnafın kepenk açmadığı kentte büyük bir sessizlik dikkat çekerken, eczane ve fırınlar dışında esnafın büyük bir çoğunluğu kepenk açmadı. Kayapınar, Sur, Bağlar ve Yenişehir ilçelerinde çok sayıda esnaf kepenk açmazken, kepenklerin çok nadir kapandığı Ofis semtindeki esnaf da miting nedeniyle kepenk açmadı. Dört merkez ilçenin yanı sıra Bismil, Silvan, Ergani, Çınar gibi çevre ilçelerde de esnaf kepenk açmadı. Bismil’de esnaf, 14 Temmuz 1982 ölüm orucu direnişinin yıldönümü ve “Özgürlük için Demokratik Direniş” mitingine katılmak üzere kepenklerini açmadı. Nöbetçi eczane ve fırınların dışında kepenklerin açılmadığı Bismil’de, yaşam adeta durma noktasına geldi. Bismil’den mitinge katılacaklar BDP ilçe binası önünde toplanmaya başladı.

Botan’da yol hazırlığı

Şırnak il merkezi ve İdil İlçesi’nde de eczane ve fırınların dışında esnafın kepenk açmadığı kentte halk kalabalık gruplar halinde araçların hareket edeceği noktalara akın ediyor. Sabah saatlerinden itibaren rengârenk yöresel kıyafetlerini giyen yurttaşlar araçların hareket edeceği anı beklemeye başladı. Öte yandan Şırnak’tan miting için Diyarbakır’a gitmek isteyen minibüslerin ise tehdit edildikleri iddia edildi. Bütün kentlerin çıkışlarında arama noktaları oluşturan polis ve askerler tüm araçları durdurarak sıkı kontrollerden geçiriyor. Şırnak’ın Cizre İlçesi esnafı Diyarbakır’da yapılacak mitinge destek vermek için bugün kepenk açmadı. Sadece fırın ve nöbetçi eczanelerin açık olduğu ilçede büyük bir sessizlik hakim olurken, ilerleyen saatlerde yurttaşların Diyarbakır’a doğru yola çıkması bekleniyor.

Mardin ve ilçelerinde kepenkler açılmadı

Mardin’in Kızıltepe, Nusaybin ve Derik ilçelerinde yine Urfa’nın Suruç İlçesi’nde sabah erken saatlerden itibaren esnaflar kepenk açmadı. Diyarbakır’da yapılacak miting için esnafların kepenk açmadığı belirtilirken, ilçe merkezlerinde sadece fırınlar ve eczaneler yurttaşların zaruri ihtiyaçlarını karşılamaları için açık kaldı. İlçe merkezlerinde BDP ilçe binalarına yurttaşlar akın etmeye başladı. (DİHA)

Son gelişmeler:

BDP ilçe binalarında toplananlar ve Bağlar ve Şehitlik bölgelerinden yürüyüşler başladı. İstasyon Meydanına giden yollarda polis tarafından durdurulan gruplar, giderek kitleselleşerek polis barikatları önündeki yollarda, kaldırımlarda toplanmaya başladı. Polis, kitleye cop, biber gazı, tazyikli su ile saldırdı. Polisle çatışmalar, Ofis semtine, ara sokaklara kadar yayıldı. Polis BDP binasından miting yerine otobüsle gitmek isteyen BDP Eşbaşkanlarının otobüsünü de engelledi. Eşbaşkanlar bunun üzerine otobüsten inerek, beraberlerinde büyük bir kitleyle birlikte miting alanına doğru yürüyüşe başladı…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*