Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Amed’de 1 Mayıs

Amed’de 1 Mayıs

1 Mayıs için Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitinge 10 bin kişi katıldı.

Mitinge KESK, DİSK, TMMOB, Türk-İş’e bağlı sendikaların yanı sıra DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, ESP, BDP, ÖSP, Emek Partisi, Liseli Öğrenci Birliği, LGBTT, Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Diyarbakır Atölyesi, Atanamayan Öğretmenler Platformu, Partizan, Diyarbakırspor taraftarları, Enerji-Sen katıldı.

Mitingde Dev Sağlık-İş “Güvenceli iş, güvenceli gelecek”, Diyarbakır 78’liler Derneği “1 Mayıs 1977 katliamını yapanlar yargılansın”, KESK’li kadın tutukluların fotoğraflarının bulunduğu pankartları taşıdı.

Ofis ve Urfa Kapı’dan iki koldan “Bijî yek gulan”, “Yaşasın 1 Mayıs”, sloganlarıyla miting alanına yürüdü.

Partizan ve LÖB’ün pankartlarına arama noktasında polisin izin vermemesi üzerine tartışma yaşanırken, yaşanan tartışmanın ardından Partizan ve LÖB’lüler pankartlarıyla alana girdi.

Mitingin açılış konuşmasını yapan Tertip Komitesi Başkanı ve Türk-İş 7. Bölge Temsilcisi Bahri Zülküf Karakoç, “Birlik içerisinde 1 Mayıs’ı kutluyoruz. Anaların ağlamaması için, kölelik yasası olarak bilinen taşeronlaştırmaya karşı sesimizi duyurmak için buradayız” dedi.

Ardından konuşan DİSK Örgütlenme Daire Başkanı Remzi Çalışkan, Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda bu yıl ilk defa yapılan mitinge katılanlara seslenerek, “Siz bir zinciri kırdınız, zincirleri kıranlara selam olsun. Mücadele edenlere ve toprağa düşenlere selam olsun” diye konuştu. Çalışkan, Diyarbakır halkına seslenerek, “Barış içinde, insana ve doğaya saygılı, sınıfsız, sömürüsüz bir dünya özlemiyle, sizleri Newroz ruhuyla selamlıyorum. Bimire koletî, bijî azadî” diye sözlerini sonlandırdı.

SES Şube Başkanı Hülya Alökmen Uyanık, BDP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) temsilcisi Dr. Mahmut Çiftçi birer konuşma yaptı.

Ardından konuşan DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, “Naylon çadırlarda yananlar, ciğerlerine duman dolanlar merhaba. Güneşin altında kaldılar, elleri nasırlaşan, terleriyle alın terleriyle çalışanlar merhaba. İnsanca bir yaşam için sokaklara çıkıp, jop ve biber gazı yiyenler, iş güvenceleri ellerinden alınanlar, mezarda emekliliğe mahkum edilenler, merhaba sizlere” diyerek konuşmasına başladı.

Ezilenler ile Kürt hareketi arasında daha çok dayanışma olması gerektiğini söyleyen Tuğluk, “Çünkü Kürt halkına inkar, asimilasyon dayatan nedenlerle, işçi sınıfının sömürülmesini isteyen nedenler aynıdır. Bir yandan sermaye tekelleri ile işçileri sömürenler, diğer yandan iktidar tekellerinin çıkarları temelinde Kürt halkı baskı altına alınıp, statüsüz bırakılmak isteniyor. Kimliği inkar ediliyor. Tüm bunlar karşısında yapmamız gereken 1 Mayıs’ı Newrozlaştırmak, Newrozu 1 Mayıslaştırmaktır. Başka yol, başka çare yoktur” diye konuştu.

Tuğluk’un ardından sahneye müzik grupları çıktı. . Miting müzik dinletisinin ardından sona erdi.

Kaynak: Etha

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*