Anasayfa » BASINDAN » Amed Newroz’u başlıyor…

Amed Newroz’u başlıyor…

BDP ve DTK tarafından “Öcalan’a özgürlük Kürtlere statü” sloganıyla gerçekleştirilen ve şimdiden yaklaşık bir milyon kişinin katıldığı Diyarbakır Newroz’una yurttaşlar sel gibi akmaya devam ediyor. PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri, PKK, Konfederalizm bayrakları ile alanı renk cümbüşüne dönüşen yine sarı, kırmızı, yeşil flamalar ile süslenen alana gelişler devam ediyor.

Öcalan posteri ve PKK, YPG ve Demokratik Konfederalizm bayraklarının açldığı kutlamada, yurttaşlar müzik ve onlarca davul zurna eşliğinde gruplar halinde halay çekiyor. Büyük bir coşkunun yaşandığı alanda yöresel kıyafet giyenlerin çoğunlukta olduğu görüldü. Çok sayıda yerli ve yabancı katılımcının olduğu kutlamada PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mesajının 2 milletvekili tarafından Kürtçe ve Türkçe okunacağı öğrenildi. “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe” sloganlarının atıldığı alana yüzbinlerin gelişi devam ediyor.

Yoğun katılım nedeniyle alana çıkan yollarda trafik sıkışıklığı yaşanırken, alanın etrafında yüzlerce seyyar satıcı kurdukları tezgahlarda satış yapıyor. Tarihi kutlamayı izleyecek 500 basın mensubu için ayrı bir platformun kurulduğu alana “Serhildan ruhuyla Güneşle olacağız”, “Savaşta barışta seninleyiz Ey Serok”, “Di şer de jî, di aştiyê de jî em bi te re ne ey Serok”, “Demokratik kurtuluşla özgür yaşam Newroz’una” ve “Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü” pankartları asıldı. Sahneye Lice’de yaşamını yitiren Diyarbakır Eyalet Komutanı Ertem Karabulut’un (Numan Amed) dev posteri, Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez, Fidan Doğan ile Diyarbakır Cezaevi’nde bedenlerini ateşe veren Ferhat Kurtay, Necmi Öner, Mahmut Zengin ve Eşref Anyık’ın resimleri asıldı. Alan İngilizce, Türkçe, Kürtçenin Kurmanci ve Dimilkî lehçeleri ile Newroz pîroz be yazılı uçan balonlar ile süslenirken, alanda askeri nizamla yürüyüş yapan gençler dev sarı kırmızı yeşil flamayı dolaştırıyor. Tarihi Newroz mitinginin gerçekleştiği alanın girişine kurulan ekranlarla kutlama aktarılıyor.

İki milyona yakın kişinin katılmasının beklendiği kutlama için 5 bin kişi görevlendirildi. Yoğun katılım nedeniyle protokol platformunun kapasitesi ek inşaatlarla iki katına çıkartılırken, tarihi mitingde konuklar tarafından yakılacak olan Newroz ateşi için hazırlanan dev meşale alanda hazır bulunduruldu. Newroz tüm coşkusuyla devam ediyor.

Yüzbinler akın ediyor

Kantar Kavşağı’ndan alana doğru yürüyen yüzlerce genç, “Başkanım barışa da savaşa da hazırız” pankartı taşıdı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterini açan gençlere çevredeki polisler müdahale etmek istedi. Gençler yürümekte ısrar edince polisin gençlere hakaret ettiği görüldü. Şehir dışından gelen çok sayıda otobüs alana yakın yerlerde park edildi. Onlarca noktandan alana gidişler devam ediyor.

Sabahın erken saatlerinde Seyrantepe Kavşağı’nda otobüslere binen yurttaşlar Newroz alanına geldi. Yöresel kıyafetler giyen kadınlar ve çocuklar ellerinde Öcalan’ın posteri sarı kırmızı yeşil flamlar taşıdı. Bağlar Halk Meclisi önünde toplanan on binlerce kişi çocukları ile bindikleri otobüslerle alana gitti. Alipınar Köprü’sünün bulunduğu kavşakta biraraya gelen binlerce kişi ise bulabildikleri kamyon, transit, taksi gibi araçlarla Newroz alanına hareket etti. Çoşkulu olduğu görülen kitle halay ve sloganlarla araç bekledikleri yerde ve araçların içersinde “Bijî Serok Apo” ve “PKK halktır halk burada” sloganları ile alana akıyor. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan da Newroz’a katılmak için BDP Diyarbakır İl binasına geldi. Öcalan eş başkanlarla beraber alana yürüyecek. Kentin bir çok noktasında sabah erken saatlerde uyanan yurttaşlar Newroz ateşlerini yaktı. Bir süre ateş etrafında halay çektikten sonra mahallelerinden Newroz alanına doğru yol aldılar.

Bismil’de kitle Diyarbakır’a ulaşmaya çalışıyor

Diyarbakır’da gerçekleştirilecek tarihi Newroz kutlamasına katılmak için Bismil’den yola çıkan on binlerce kişi Diyarbakır’a ulaşmaya çalışıyor. Araç sıkıntısının yaşandığı ilçede öğrenciler okulları boykot ederken, ilçedeki esnaflar kepenk açmadı. Kurtalan’dan yola çıkan Batman, Bismil üzerinden Diyarbakır’a gelmekte olan ve tıka basa yolcu taşıyan tren saat 07.20’de Diyarbakır’a ulaşması gerekirken yaklaşık 2 saat gecikmeli Diyarbakır Tren Garı’na ulaştı. Trenin yolda sık sık yolcu taşımak için durduğu, yine içeride yer bulamayan kimi yurttaşların trenin tavanına çıkmaya çalıştığı için trenin Diyarbakır’a ulaşmasında sıkıntı yaşandığı bildirildi. Ulaşım sıkıntısının yaşandığı ilçede halk minibüs ve otobüs duraklarında beklemeye devam ederken Bismil BDP İlçe teşkilatı da ilçedeki ulaşım sorununu gidermek için yoğun bir çaba içinde. Öte yandan Bismil’den Diyarbakır’a yurttaşları taşıyan 21 TF 945 plakalı minibüsün Bismil çıkışında Bismil İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler tarafından henüz bilinmeyen bir gerekçeyle durdurularak bağlandığı, içinde bulunan yolcuların da yolda indirildiği öğrenildi. Diyarbakır ve Batman karayolunda yoğun bir trafik akışının olduğu belirtilirken, yer yer küçük çaplı kazaların da yaşandığı öğrenildi.

‘Savaşa da barışa da hazırız başkanım’

Diyarbakır’ın Bismil ilçesi ve Batman’dan sabah saat 05.00’te PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mesajını dinlemek için ve trenlere binerek tarihi Diyarbakır Newroz’una gelen yüzlerce kişi Diyarbakır Tren Gar’ına inerek, Öcalan’ın posterleri “Özgür önderlik ile özgür toplumu yaratmak için özgürlüğe yürüyoruz” pankartı ile Newroz alanına doğru yürüyüşe geçti. Yüzlerce yurttaş “Kürdistan” yazılı tişört ve başlarına “Newroz pîroz be” bandajları takarken, “Bijî Serok Apo” sloganları ile alana yüründü. Diyarbakır TRT binası önünden renkli bir görüntüyü de atlarla alana giden gençler oluşturdu. TRT binası önünden 5 genç boyunlarına sarı kırmızı yeşil flamalar taktırdıkları atları ile alana gitti.

Yoğun insan ve araç trafiğinden dolayı yüzbinler çevre yolundan yürüyüş halinde alana akın ediyor. Urfa’dan Diyarbakır’a gelmek üzere araçları ile hareket eden yüzlerce kişi Diyarbakır girişinde polis tarafından durdurularak geçişleri engellendiği öğrenildi. Engeli aşmak için ters yola giren bir transit ile doblo marka bir aracın çarpıştığı belirtildi. Meydana gelen trafik kazasında yararlı olmadığı bildirildi. Miting alanına kitlenin girişleri yoğun bir şekilde devam ederken, alana kurulan arama noktalarında yurttaşların üzerinde bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı ile PKK bayraklarına polisler tarafından el konulduğu belirtidi.

Yüzbinlerden Rojava’ya selam

Newroz alanına “Bijî berxwedana YPG, slav ji Rojava re”, “Başkanım savaşa da barışa da hazırız”, “Ortadoğu’nun barış mimarisi önderliğe bin selam” pankartları asıldı. Alanda, dev PKK bayrakları ve dev Öcalan’ın posterleri açıldı. Ambulansların hazır bulundurulduğu alanda, seyyar tuvaletler ve yemek tezgahları kuruldu. Program henüz başlamazken, kimi yaşlılar çimlerde oturarak Newroz’u izliyor. Yüz binler müzik eşliğinde halay çekiyor.

Tarihi Newroz’a yoğun konuk katılımı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve BDP Eş Başkanları beraberlerindeki heyetle alana yürüyüş ile gidecek. Federal Kürdistan Bölgesi’nden Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) MYK üyeleri, Goran Genel Başkanı Noşirwan Mustafa, Goran Hewler Sorumlusu Birzo Mecid, Goran İç ve Dış İlişkiler Sorumlusu Dr. Süleyman, Kürdistan Şui Partisi MYK üyeleri, Kürdistan İslami Birlik Grubu MYK üyeleri, Yekiti Niştimani Demokratiki Kürdistan (YNDK) MYK üyeleri, İşçi Partisi MYK üyeleri, Raniya ve Diyana belediye başkanları, Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi’nden (PÇDK) Pervin Xesen, Rojava’dan Kürdistan Birlik Partisi yetkilileri, Yüksek Kürt Konseyi yetkilileri, İran Kürdistan Demokrat Partisi (İKDP) yetkilileri, Özgür ve Eşit Yurttaş Derneği’nden 60 kişilik bir heyet, Kürdistan Dernek ve Vakıf Federasyonu Sözcüsü Adnan Enver ve 12 kişilik akademisyen grubu, Rojava’dan Demokratik Birlik Partisi (PYD) yetkilileri, Bolivya’dan Mary Medina Zabaleta, Rossemery Carlo Lucas, Zonia Guardia Melgar adlı 4 kadın senatör ve senatör danışmanı Dr. Sandra Quiroz, yine aralarında diplomat, parlamenter, akademisyen, STK ve gazetecilerin yer aldığı 4 kişilik İtalyan heyeti, Avrupa Parlamentosu Kürt-Dostluk grubu adına parlamenter Jürgen Klüte,

Danimarka Kızıl-Yeşil Partisi Milletvekili Nikolaj Villumsen ve Kopenhag Belediye İl Meclis üyesi Allan Ahmad, Bask Sortu Dış İlişkiler Sorumlusu Gorka Elejabarrieta, Yeni Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri ve Lefkoşa Belediyesi adayı Murat Kanatlı, Roja Darian Norveç İşçi Partisi, Almanya Sol Partisi’nden 12 kişilik belediye meclis üyesi heyeti, Rixistina Jinên Azadên Kürdistan (RJK) temsilcileri, Zihmetkişan Kurdistan Partisi Genel Sekreteri Omer Elxalizadê ve kadın başkanı Cemile Rihamî, Yekitîya Parlementerên Kurdistan temsilcileri, Kürdistan Sivil Toplum Federasyonu temsilcileri, Kürdistan Ezidiler Federasyonu üyesi Fuat Dağ, Kürdistan Ezidî Federasyonu Eş Başkanı Feleknaz Uca, Diyarbakır ve Mardin’in Keldani Ermeni ve Meryem Ana kiliseleri temsilcileri, gazeteciler Can Dündar, Mehveş Evin, Sedat Ergin, Mete Çubukçu, Ezgi Başaran, Cemal Uşak, Hüseyin Yayman, Banu Güven, Mehmet Altan, Alanjandaro Hadat ve Gülten Kaya, Rakel Dink, Gençay Gürsay, Keziban Hatemi, Hüseyin Hatemi, Osman Kavala, Akın Birdal, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Mehmet Fuat Cengiz, KADEP Genel Başkanı Lütfü Baksi, DDKD’den İmam Taşçıer, Azadi İnisiyatifi, 78’liler Federasyonu, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, HDP Eş Genel Başkanları Fatma Gök, Yavuz Önen, ÖDP Genel Başkanı Bilgin Seçkin Çetinkaya, Asrın Hukuk Bürosu’ndan Mazlum Dinç, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, ESP Genel Başkanı Fidan Yüksekdağ, CHP Genel Başkan Yardımcı Gülseren Onanç, Bolivya, İtalya Almanya, İsviçre, Bask Bölgesi’nden, Arjantin, Danimarka, Kıbrıs Norveç’ten parlamenterler ve çok sayıda diplomat, elçilik görevlileri de kutlamaya katıldı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşleri Mehmet Öcalan, Fatma Öcalan PKK’nin öncü kadrolarından Mehmet Hayri Durmuş ailesinden Rojda Durmuş, Fidan Doğan ve Sakine Cansız’ın aileleri, Leyla Şaylemez’in anne ve babası Cemal ve Cevahir Şaylemez, Ertem Karabulut ailesinden Meryem Karabulut, Mahsum Korkmaz ailesi, Şahin Öner ve Ali Çiçek’in aileyleri de protokolda yerini aldı. Protokol koltuklarından birine ayrıca Sakine Cansız ismi de yazıldı.

yüksekovahaber.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*