Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Amed: İşte Newroz

Amed: İşte Newroz

Devletin tüm engel ve barikatlarına rağmen Diyarbakır’da Newroz alanında bir milyon kişi toplandı. Newroz alanında ilk konuşmayı yapan BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, “Amed’de kurulan barikat kırıldı. İmralı’nın kapısı kırılıncaya kadar Kürt halkı direnecektir” dedi.

Newroz programı 1 milyon kişinin demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşu ile başladı.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP’li vekiller Altan Tan, Nursel Aydoğan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in aralarında bulunduğu seçilmişler halkı selamladı. Halk seçilmişlerin selamına sloganlarla cevap verdi.

BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt açılış konuşması yaptı. Newroz alanının özgürlük alanı olduğunu ve Kürt halkının iradesini görmek isteyenleri alana davet eden Zümrüt, “Newroz Alanı özgürlük alandır. Kürt halkının iradesini görmek isteyenler gelsin bu alanda Kürt halkının iradesini görsünler. Bugün Kürt tarihinde yeni bir sayfa açıldı. Hiç bir güç Kürt halkının iradesini kıramaz. Amed’te kurulan barikat kıralacaktır ve kırıldı. İmralı’nın kapısı kırılıncaya kadar Kürt halkı direnecektir” dedi.

Alanda “Diren ha Diyarbekir” şarkısı ve “Gerilla” şarkısı çalarken, yüz binler şarkılara hep bir ağızdan eşlik etti. Alanda bedenini ateşe veren Rahşan Demirel, Fırat izgin, Evrim Demir, Ömer Koç , Mustafa Malçok, Abdulkadir Atilla posterlerinin yanı sıra çok sayıda Öcalan posterleri açıldı. Kürt halkı yeşil sarı kırmızı flamalar ve yöresel kıyafetlerle renk cümbüşüne dönen alana aktı.

Diyarbakır Newroz alanında yüzbinlere seslenen BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bak AKP bak! İşte Newroz budur. Tehdit ve operasyonlara rağmen işte halk özgürlük meydanındadır” dedi.Daha sonra konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kitleye “Newroz’u bilmeyenlere, tanımayanlara Newroz nedir dersi verdiniz” diye seslenerek konuşmasına başladı. Ortaya çıkan tablonun anlayana basit bir ders olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Bak AKP bak! İşte Newroz budur. Engelleyemezsiniz, yasaklayamazsınız. Tehdit ve operasyonlara rağmen işte halk özgürlük meydanındadır. ‘Teslim olmadık’ diyen kocaman yürekli bir halk Newroz meydanındadır. “21 Mart dışında Newroz’u kutlayamazsınız diyorlar” Bakın bugün ayın 18’i kutlanır mı kutlanmaz mı görün. Demek ki halkın gücü önünde duramazsınız. Halk saçma sapan genelgenizi tanımaz. Siz halkı tanıyacaksınız. Artık Kürdistan’da statüsüz yaşamak istemiyoruz. Kendi anavatanımızda özgür yaşamak istiyoruz. Şu anda hükümette hiç bir görüşme yoktur. Diyalog ve müzakere direnişle olacak. Bu yolda halk kendi Önderi’nin ve partisinin etrafında kenetlenmiştir. Sayın Öcalan 10 metrelik çukurdaysa çözüm beklemeyin. Direniş bu halka özgürlük getirecektir” dedi.

Demirtaş’ın konuşmasının ardından cezaevinde bulunan PKK ve PJAK‘lı tutsakların gönderdiği Newroz mesajı okundu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, “Hewler, Afrîn ve Qamışlo Kürdistan’ın dört parçasında Newroz kutlu olsun” diyerek, “Dünya şahit olsun ki hiçbir güç bizim birliğimizin önünde duramaz” diye konuştu.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Ahmet Türk, devletin siyaseti ve zulmünün bugün iflas ettiğini belirterek, “Bugün burada devletin politikalarını kırdınız. Korkuyla Kürt halkını susturamazsınız. Bugün devlet siyaseti devlet zulmü iflas etmiştir. Kürt halkı sonuna kadar direnecektir. Halkımızın hukukunu tanımaya mecbursunuz. Sayın Öcalan Kürt çözümü için çok adım attı. Barış dedik, Öcalan’ı tecride aldılar. Kardeşlik dedik, 7 bin Kürt siyasetçiyi zindana koydular. Roboski’de halkı uçaklarla bombaladılar. Bugün Amed’te Kürt halkının bu meydanda toplanmasına izin verilmedi, ama Kürt direnerek geldi ve ‘buradayız’ diyor. Kürtler özgürlük için ayakta artık susturamazsınız. Bizim size söylememize gerek yok siz özgürlük yolunu biliyorsunuz” diye konuştu.

Aysel Tuğluk, “Amed bugün tarih yazdı. Zorbalığa ve zulme direndi. Bu alanı doldurdu. Tarih yazdınız. Tankları ve toplarıyla Amed’i işgal ettiler. Bu halk düşman güçleri mi ki işgal ediyorsunuz. Ama sizler Amed’e yakışanı yaptınız. Başbakan’ı Amed’e davet ediyoruz. İdris Naim Şahin’i Amed’e davet ediyoruz. Gelip görsünler. Siz bu halkın özgürlük yürüyüşünü durduramazsınız. Bugün Newroz gününde yeni bir başlangıç yaptınız” dedi.

BDP Urfa Milletvekilli İbrahim Binici, halkı “özgürlük yürüyüşü”ne davet etti. Davet üzerine sabah saatlerinden itibaren onca engellemeye rağmen alanı dolduran yüzbinler, BDP İl binasına doğru yürüyüşe geçti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*