Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Almanya’da metal grevleri

Almanya’da metal grevleri

IG Metal’in örgütlü olduğu Metal-Elektroinedüstri’de devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde sendika taleplerini işverene kabul ettiremediği icin uzlaşmazlık devam ediyor. 2017 Kasım ortalarında başlayan görüşmelerin besinci oturumu da sonuçsuz kaldı.

Sendikanın; Almanya geneli 2017 verilerine göre 1.855.768 erkek ve 406.893 kadın işçi üyesi var. Bunun dışında çok sayıda taşeron işci ve stajyer işci ögrenciler de bu grev sürecinde yer alıyor. 250 den fazla iş yerini kapsayan bir toplu sözleşme ve grev süreci yaşanıyor. Berlin-Brandenburg, Hamburg, Köln,Bremen, Landshut, Leipzig, Dingolfing, Baden-Württemberg, Nürnberg, Dresden, Nordrhein Westfalen, Hamm, Stuttgard, Freiburg, Freudenstadt, vs…BMW, Siemens, Mercedes, Bosch, Volkswagen vb. fabrikalarında 31 Ocak’a kadar değişen saatlik süreler ile uyarı grevleri yapıldı, beşinci oturum sonrasında da talepler işverene kabul ettirilemeyince sendika 31 Ocak’ta başlayan ve 2 Şubat’a kadar devam edecek 24 saatlik uyarı grevleri kararı aldı. Bölgeler ve işyerleri bu tarihler arasında farklı günlerde greve çıktılar, çıkacaklar.

Peki sendika ne istiyor?

Sendikanın öne sürdüğü talepler;

1- % 6 yillik ücret artışı,
2- İşçilerin çalışacak haftalık çalışma süresine karar verme hakkı tanınması ve geçici olarak (2 yıllık) 28 saatlik haftalık çalışma süresinin kabul edilmesi… Sendikanın bunu gerekçelendirmesi ise işcilerin ihtiyaç duydukları zaman evdeki yakınlarının bakımını üstlenebilecekleri zamanlarının olması. Bu bakım ihtiyacı ortadan kalktığında yine çalışma sürelerinin arttırılma haklarının olması. Şuan ki haftalık çalışma süresi 39-42 saat arasında değişiyor. Bu talep işciler arasında tartışmalı bir konu ve herkes hemfikir degil, kimi arkadasların görüşü; bunun bir tuzak olduğu, işten atılmaların artması, robotik -dijitalize üretime geçilmesi çalışma sürelerinin kısaltmayı dayatıyor ama saat ücretleri artmıyor olusuyla alim gücümüzün zayıflaması anlamına geliyor. Sendika bu konuda üyeler arasında bir çalışma yaptı ve söyle bir
tablo ortaya çıktı. Çalışma saatlerinin kısaltılması kadın ve erkek işçilerin hangi oranda ve hangi nedenlerle talep ettikleri soruldu.

Kadınların %49.2’si aile içi sorumluluklar ve aile fertlerinin bakımına zaman ayırmakta. Bu oran erkeklerde %10,9.
Kadınların %4,4’ü Eğitim ve mesleki eğitim için, erkeklerin ise aynı neden için oranı %19,1.
Kadınların %12,1 tam zamanlı iş bulamadığı için, erkeklerin ise %23,9’u.
Kadinların %34,3 ise açıklamak istemediği ya da başka nedenlerden dolay ve erkeklerin de %46,1’i açıklamadığı nedenlerle çalışma sürelerinin kısaltılmasını istiyor.
3-Dogu Almanya ve Bati Almanya arasındaki ücretlendirme ve sosyal hak farklılıkların ortadan kaldırılması, şu anda her ücretli tarifte Dogu Almanya’daki işciler daha düşük saat ücreti ve daha zayıf sosyal haklara sahipler.
4- Ağır işlerde çalışanlar, vardiyalı çalışan yerler ve ailesel ve mesleki bir sıkıntı durumlarında ek ücret yardım ve ödemeler yapılması gibi öne çıkan talepler var.
Peki işveren ne diyor?
1- %3,5 ücret artışı 27 ay için.
2- Çalışma sürelerinin kısaltılması yerine daha da artırmak, esnek çalışmayı övme ve öne sürme, su anda örneğin 2800 işçinin çalıştığı bir işyerinde, 800 işçi esnek çalışma işsözleşmesi ile çalışıyor.
2.ve 3. maddelerde mevcut olan durumu korumak.

31 Ocakta 80’den fazla işyerinde 68 bin işci greve çıktı, 1-Şubat ve 2 Şubat’ta yapılacak 24 saatlik grevlere ve mitinglere çok daha fazla sayıda katilim olacak.
Kimi fabrikalarda grev yüzde yüz katilim ile kimi işyerlerinde ise örneğin dökümhanelerde iş bırakılmadı, genel katılım oranı %89.

Taşeron işçilerin durumu nasıl?

Sendikanın daha önce yapmış olduğu anlaşmaya göre ve aslında taşeron işciler çalışmasını düzenleyen yasalara göre taşeron işciler “grev kırıcı” olarak kullanılamazlar fakat bu uygulama ancak IG Metal’in güçlü, örgütlü oldukları yerlerde uygulanabiliyor.Fakat yaygın olanı taşeronun grev kırıcı olarak kullanılmasıdır.

Otomotiv, Metal -Elektro endüstrisinde yaygınlaşan esnek calışma, robotik üretim ve dijitalizasyon, eskiyen teknoloji ve üretim yöntemlerinin bağımlı ülkelere transfer edilmesi, küresel sosyal yıkım ve krizin tüm sonuçlarını metal işçileri ağır bir biçimde yaşıyor. Emek nicelliğinin daralmasi, emek yoğunluğunun artması, bir işçinin ifadesi ile “mavi robotlar olduk”(mavi iş tulumları). Eşitsizlik ve rekabetin tırmanması sınıf birliği, dayanışma ve örgütlülüğü önünde kalın barikatlar örüyor bir o kadar da öfke biriktiriyor. Uzun yıllardır grev ve direnişin ne oldugunu unutan bir işçi kuşağı ile dijital dünyanın işçi kuşağının ortak sorunlar etrafında kenetlenebiliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*