Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Alevilerin evleri işaretleniyor

Alevilerin evleri işaretleniyor

Didim’in Hisar Mahallesi 2232 Sokak’ta bulunan Artemis Apartmanı’nda oturan iki Alevi ailenin kapıları işaretlenerek, boyayla yazı yazıldı. Kapılara “Aleviler’e ölüm, Aleviler’i yakın” notu bırakıldı.

Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi yetkililerinden Hasan Dikçe, olayın 6 Mayıs Hıdırellez kutlamalarının öncesinde meydana gelmesinin önemli olduğunu belirterek, “Didim’de bugüne kadar birçok inanç ve görüş sorunsuz olarak yaşadı. Bu saatten sonra bu tip olayların yaşanması bizleri endişeye sevk ediyor” dedi.

Apartmanda oturan 7 ailenin bulunduğunu ve bunlardan sadece ikisinin Alevi olduğunu belirten Dikçe, “Olayı her kim ya da kimler yapmışsa apartmanda yaşayanları çok iyi biliyor. Olayın aydınlatılmasını istiyoruz. Bu tip olaylar Alevilere geçmişte yaşanan kötü olayları hatırlattığı gibi turizm ilçesi olan Didim’e de çok zarar verecektir” diye konuştu.

Son birkaç ayda Alevilere yönelik tehditler başka kentlerde de yaşandı. İlk olarak Adıyaman’da çok sayıda Alevi ailenin kaldığı evler işaretlendi. Ardından İzmir’in Buca ilçesine bağlı Göksu mahallesinde 5 Alevi ailenin evi işaretlendi. Antep’in Şahinbey İlçesi’ne bağlı Ulaş, Kıbrıs ve Onur mahallerinde ise Alevilerin yaşadığı yaklaşık 40 sokağın başına ve evlere kırmızı renkte ve “ö” harfinin altında çift başlı ok ile tek başlı ok işaretleri konuldu. Erzincan’ın Üzümlü ilçesine bağlı Avcılar köyünde, “Kafir Aleviler, hepinizi yakacağız” şeklinde yazılamalar yapıldı.

etha

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*