Anasayfa » GÜNDEM » Alevi mitingi onbinlerin katılımı ile gerçekleşti

Alevi mitingi onbinlerin katılımı ile gerçekleşti

Aleviler, eşit yurttaşlık hakları için Ankara’da alanlardaydı. ‘Gelin canlar cem olalım’ diyerek çağrısı yapılan ‘Laik ve Demokratik Türkiye için Eşit Yurttaşlık Mitingi’ne birçok ilden onbinlerce kişi katıldı.

Miting, Ankara Sıhhiye Meydanı’nda gerçekleştirildi. Mitinge katılımın yoğunluğundan kaynaklı Gar önünde toplanan kitle erkenden yürüyüşe başladı. Gar Meydanının gelen eylemcileri almadığı görüldü.

Mitingde arama noktasında üzerini aratmak istemeyen eylemciler ile polis arasında çıkan arbede sonucu bir süre çatışma yaşandı. Mitingde, inanç özgürlüğünün yanı sıra, savaş karşıtlığı öne çıktı, Suriye’ye yönelik savaş politikasını protesto edildi. Bu durum yürüyüş kortejlerinde yer alan pankartlara da yansıdı. “Zulme ve asimilasyona son, inanç özgürlüğü istiyoruz” pankartlarının yanı sıra, “Tezkere geri çekilsin, savaş değil halklara barış” pankartları açıldı. “Savaşa hayır, Türkiye-Suriye kardeştir”, “Eşit yurttaşlık hakkı istiyoruz”, “Silaha değil, emeğe bütçe”, “Zorunlu, sorunlu din dersine hayır” dövizleri taşındı; “İçeride, dışarıda savaşa hayır”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Pir Sultanlar yaşıyor, savaşıyor”, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Suriye Kerbela olmayacak” sloganları atıldı.

Kitle miting alanına girdikten sonra, Alevi dedelerinin okuduğu dualarla miting başlatıldı.

Alevi Dernekleri Federasyonu adına konuşma yapan Hüsniye Takmaz, “Artık bu ülkede kimsenin öteki yurttaş olmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye’de tek din ve inanç zihniyeti aldı başını gidiyor. Bu utanç politikasına izin verecek misiniz” diye kitleye sordu. Milyonlarca halkın varlığını yok sayan bir yönetimin düşünülemeyeceğini söyleyen Takmaz, “Biz Aleviler varlık hakkımızı, eşit yurttaşlık hakkımızı sonuna kadar savunacağız” diye konuştu. Zorunlu din derslerinin ve diyanetin kaldırılmasını isteyen Takmaz, eğitim sisteminde yapılan değişikliğin de kindar gençlik yetiştirmek için yapıldığını belirtti.

“Yanıbaşımızda haksız bir savaş var” diyen Takmaz, “Bu savaşa hangi kodamanın çocuğu gidecek? Böyle haksız bir savaşta Türkiye’nin yer almasına gönlünüz razı olacak mı?” diye sordu. Takmaz, savaşa karşı durmak için her yolu deneyeceklerini söyledi.

ABF Genel Başkanı Selahattin Özel, “Tarihten ders öğrenemeyenler yaşayarak ders alırlar” dedi. Osmanlı tarihinin katliamlarla dolu olduğunu söyleyen Özel, “Bugün padişahlık özentisi içerisinde olanlar, yarın tarih karşısında hesap verecektir” diye konuştu. Savaş politikasının ne hükümete ne de Türkiye’ye fayda sağlayacağını söyleyen Özel, “Alevi Çalıştayı dediniz, Kürt Açılımı dediniz. Alevilerin sorunlarını görmezden gelmeye devam ediyorsunuz, kardeş kanı akmaya, gençlerimiz ölmeye devam ediyor” dedi. “Hangi tohumu ekenler onu biçerler. Kin tohumunu eken kin biçer, kardeşlik tohumu eken kardeşlik biçer” diye konuştu.

“Komşularla ‘sıfır’ sorundan komşularla savaş politikasına gelindiğini” söyleyen Özel,”Bizi Ortadoğu’daki kardeşlerimizle savaş noktasına getirmeyin” dedi. Suriye’de savaş için Alevilerin hedef gösterildiğini söyleyen Özel, “Savaş, en kirli oyundur. Ülkemizi emperyalist savaş arabasına sokmak isteyenler bilsin ki, bu savaşın galibi olmayacaktır” dedi. “Aklıselim herkesin savaşa karşı olduğunu” ifade eden Özel, “Gelin, laik, demokratik, eşitlikçi bir anayasa ile birlikte yeni bir Türkiye’yi birlikte inşa edelim” dedi.

Özel, zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, asimilasyon politikalarının son bulmasını, Madımak Oteli’nin utanç müzesine dönüştürülmesini, eşit yurttaşlık hakkının korunmasını, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dağıtılmasını, yasalardaki tüm ayrımcılığın kaldırılmasını, anadilde eğitim hakkının kaldırılmasını, siyasi parti yasaklarının özgürlükler lehine kaldırılmasını, seçim barajının düşürülmesini istedi.

Miting Arif Sağ, Musa Eroğlu ve Yavuz Top konseri ile sonaerdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*