Anasayfa » GÜNDEM » Albayrak: Büyük sermaye için Türkiye hiç bu kadar cazip olmayacak!

Albayrak: Büyük sermaye için Türkiye hiç bu kadar cazip olmayacak!

Maliye ve Hazine Bakanı damat Albayrak, Arjantin’deki G-20 maliye bakanları toplantısına giderken, iç ve dış mali oligarşik sermayenin isterlerinin ikiletmeden yapılacağı konusunda yeni mesajlar verdi.

Albayrak şunları söyledi:

“İstikrarlı büyüme için Türkiye’nin ihtiyacı olan yapısal değişim için çok daha hızlı adımlar atacağız. Piyasa ekonomisi kuralları içinde küresel sistemle daha entegre bir ilişki içine gireceğimiz süreci yaşayacağız. Ayakları daha yere basan bir Türkiye ekonomisi ortaya çıkacak.

“Piyasalarla kavga etmeyeceğiz, kazan-kazan ilişkisine bağlı yürüyeceğiz. Enflasyonda hissedilir bir iyileşme sağlayacağız. Bütçe disiplininden taviz verilmeyecek, ayakları yere basan program hazırlanacak. Etkin bir Merkez Bankası hedefliyoruz. Yabancı yatırımcılar için Türkiye bir daha hiç bu kadar cazip olmayacak. Eylül’e kadar gerçekçi güçlü bir program hazırlayacağız.”

“Bu dönemin anahtar kelimesi ‘uyum’ olacak. Uyum, uyum, uyum. FİK’i (Finansal İstikrar Komitesi) topladık. Çok farklı bir yapıyla ismini de değiştirerek haftalık olarak benim başkanlığımda toplanacak. Tüm paydaşların eşgüdüm içinde katkısını sağlayacağız. Para politikasını maliye politikasından, maliye politikasını enflasyon politikasından ayırıp yönetmeye çalıştığınızda, uyumdan ve ortak hedefe ulaşma noktasında başarıdan bahsetmeniz çok zor. Görev süremiz ne kadar olur bilinmez tabi ama biz bu 5 yıllık dönemin bir stratejik planlamasını yapacağız. Bu süreçte günlük yaşayan, ‘sabah öyle oldu, öğlen böyle’ diyen, anlık gelişmelere takılan bir yaklaşım görmeyeceksiniz. Ekonomi, gündelik reflekslerle yönetilecek bir bilim de değil, sektör de değil. Ekonomi, insanlara güven vererek yönetilmesi gereken bir süreç.”

“Cari açıkla ilgili benzer tespitleri yapıyoruz. Bunların bir kısmı bizle ilgili, bir kısmı algıyla ilgili. Biz üzerimize düşenleri yapacağız. Emin olun bu noktada rasyonel bakan piyasanın kahir ekseriyeti süreci pragmatist okur. Bu dönemle ilgili şu çok net: Türkiye bir daha hiçbir zaman bu kadar cazip olmayacak. Maliyetler olarak, piyasa değerleri olarak böyle fırsat olmayacak. Türkiye’nin elinde yağ, un, şeker her şey var. Bu süreçte bizim ortak akılla harika bir helva yapmamız lazım.”

Bu sözlerin Türkçe meali şu: Kapitalist ekonomi, iç ve dış mali oligarşik burjuvaziye güven vererek, isteklerini yaparak yönetilmesi gereken bir süreç. Türkiye, sermayenin maliyet dediği emekgücü, insan, doğanın yıkıcı değersizleştirilmesi üzerinden sermayenin yeniden değerlenmesini sağlayacağız. Enflasyonu düşürme adı altında kitlelerin ihtiyaçlarını daha fazla kısma politikası uygulayacağız. Büyük sermaye kesimlerinin istediği, sosyal yıkıcılık üzerinden yapısal dönüşüm programlarını uygulayacağız. Ekonomi ve yaşamın her alanını sermayenin sömürü ve karlılığını yükseltme isterleriyle uyumlu hale getireceğiz. Tüm sermaye paydaşlarının merkezi bileşik çıkarlarını gerçekleştireceğiz. Bütün sermaye kesimleri kazanacak. İşçilerin etinden yağ, kemiklerinden un çıkarıp sermaye kesimlerinin tümünün payını alacağı kanlı helvalar yapacağız. Bunu yaptıktan sonra bunun nasıl yapıldığını sermaye kesimleri sorun etmez zaten.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*