Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Aksaray savaş alanına döndü

Aksaray savaş alanına döndü

İSTANBUL – İstanbul’da açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yapmak isteyen BDP’li ve tutsak ailelerine saldıran polis terör estirdi. Milletvekillerine, çocuklara, kadınlara gaz bombalarıyla yapılan saldırıda çok sayıda kişi yaralandı. Çok sayıda gözaltı var.

Cezaevlerinde 54’üncü gününe giren açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla BDP İstanbul İl Örgütü tarafından Aksaray’da düzenlenmek istenen basın açıklamasına izin vermeyen polisler terör estirdi.

Aralarında DTK Eş Başkanı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu yüzlerce kişi açlık grevlerine dikkat çekmek için yakalarına kırmızı kurdele taktı. Aksaray Metrosu’na giden yollarda barikat kuran polisler BDP’lilerin de önünü kesti. Ara sokaklarda da meydana gelmek isteyenler de zırhlı araçlarla engellendi.

Vatan Caddesi yönünden alana gelen Milletvekilleri Aysel Tuğluk, Sebahat Tuncel, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu grubun da önüne barikat kurdu.

Kitlenin barikatı geçmek istemesi üzerine başlayan biber gazı ve tazyikli suyla yapılan saldırı ardından ara sokaklara dağılan kitle polise taşlarla karşılık verdi.

Ara sokaklarda, “Zindandaki tutsaklar onurumuzdur” sloganları ile polisle çatışan gençler, tramvay durağının camlarını kırarak, yola barikat kurup, ateşe verdi. Polis saldırısı nedeniyle esnaflar işyerlerini kapatmak zorunda kalırken, çok sayıda çocuk ve kadın atılan gazdan etkilendi.

Bu sırada bir kadın trafikte arabaların önünde durarak, “Yeter artık. Cezaevlerinde çocuklarımız açlık grevinde, bize bu zulmü yapıyorlar” dedi. Ara sokaklarda çatışmalar yaklaşık 2 saat sürdü. Milletvekili Sebahat Tuncel, Millet Caddesi üzerinde polislere açıklama yapmak istediklerini söyledi. Polis ise, açıklamaya kesinlikle izin vermeyeceklerini ve müdahale edeceklerini söyleyerek, ara sokaklara gaz bombası atmaya devam etti. Aksaray bölgesinde polisin attığı yoğun gaz bombası nedeniyle gaz bulutu oluştu. Yurttaşlar üst geçide çıkarak, gazdan korunmaya çalıştı. Olaylar Aksaray’da sona ererken, milletvekilleri ve beraberindekiler BDP İstanbul İl Örgütü önünde açıklama yapmak üzere Aksaray’dan ayrıldı.

Çıkan olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alınırken, çok sayıda kişinin de polisin attığı gaz bombaları nedeniyle yaralandığı öğrenildi.

Olaylar ardından Taksim Meydanı’na yürümek isteyen bir grup da polis saldırısıyla karşılaştı. Taksim’i abluka altına alan polisler 4 kişiyi de gözaltına aldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*