Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » AKP paramiliter bir ordu kurmayı tasarlıyor

AKP paramiliter bir ordu kurmayı tasarlıyor

osmanli-ocaklari-meclis-gundeminde-akp-ile-baglantisi-nedir-71679-5.img_assist_custom-610x354Darbe girişimi ve MİT krizinin ardından Erdoğan ve AKP’nin MGK’da silahlı seçkin sivil özel muhafız birliği oluşturmayı gündemleştirildiği belirtiliyor.

Medyaya yansıyanlara göre, söz konusu paramiliter özel gücün hükümete karşı kalkışmalarda kullanılacak ilk etapta 300 bin seçkin “gönüllü”den oluşacağı iddia ediliyor.

Paramiliter gücün, ABD’deki gibi silahlı ve toplumsal-siyasal krizlerde başkanın emri ile görev yapan geçici milis veya muhafız birlikleri tarzında mı, yoksa İran’daki “devrim muhafızları” (Pasdaran) gibi askeri teçhizatı, kışlası, komuta kademesi ve iç organizasyon özerkliği ile kalıcı bir kurumlaşma mı olacağının değerlendirme aşamasında olduğu belirtiliyor.

İran’da Pasdaran iç düzenin sağlanması ve “sapkın hareketlerin önlenmesi” ile görevlidir. Pasdaran’ın kara, hava, deniz kuvvetlerinde 125 bin askeri ve yarı-askeri personel bulunuyor. Toplumsal-siyasal olay ve kalkışmalara ilk müdahale kuvvetidir. Ruhani’den önceki Ahmedinejad yönetimi sırasında, hem rejim içindeki güç ve iktidar mücadelelerine hem de halka karşı müdahalelerde kullanılmak üzere güç ve yetkileri artırıldı. İran siyaset ve toplumunun her alanındaki forsu arttı. 2009 yılında Ahmedinejat’ın seçim hilesi üzerine patlak veren isyan ve direniş hareketinin kan ve aşırı şiddetle bastırılmasında özel bir rol oynadı. Pasdaran’ın özellikle Ahmedinejat döneminde, aynı zamanda milyarlarca dolarlık işletmeler ağı ile İran’ın 3. büyük sermaye fonu haline geldiği biliniyor.

ABD’de ise Ulusal Muhafızların özellikle ırkçı katliamlara karşı siyahların ayaklanmalarına saldırmakta kullanılıyor. 1917, 1957, 1967-68’de olduğu gibi siyahların 1992’de Los Angeles, 2014’te Ferguson isyanlarını bastırmada Ulusal Muhafız başkanın emriyle kullanılmış ve çok sayıda siyah eylemcinin öldürmesi, yaralaması, işkence yapması, ırkçı beyaz katillerle birlikte hareket etmesi büyük tepkilere neden olmuştu.

Türkiye’de de paramiliter gücün Cumhurbaşkanı dolayımıyla burjuva mali oligarşik iktidar forsunu koruması ve pekiştirmesi, ve Osmanlı Ocakları benzeri çetelere de dokunulmazlık ve ayrıcalıklı statü ile birlikte özel operasyon gücü ve yetkisi kazandırılmak istendiği kesin görülüyor.

Bir yorum

  1. Sermayemî ? Akp mi? Sanırım akıl tutulmanız var…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*