Anasayfa » GÜNDEM » Akademisyenlere destek büyüyor

Akademisyenlere destek büyüyor

Akademisyenlere destek ise çığ gibi büyüyor. 1128 imzayla basına duyurulan ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza veren akademisyen sayısı 2 bini aştı. İmzacı akademisyenler, yayınlanan bildirinin arkasında olduklarını ilan etti.

Akademisyenlerin desteğini, öğrenciler, gazeteciler, edebiyatçılar, sinemacılar, tiyatrocular, hukukçular ve mimar mühendisler izledi.

‘1128 Akademisyeni Yalnız Bırakmayacak, Tehditlerinize Boyun Eğmeyeceğiz!‘ başlıklı Eğitim Sen açıklamasında “Öncelikle barış talebiyle kaleme alınan bu bildiriyi sahipleniyor ve bildiriye imza atan tüm akademisyenlerin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Eğitim Sen olarak, öncelikle bildiriye imza atan tüm akademisyenlerin can güvenliğinin sağlanmasını talep ediyor, bunun sağlanması için de tüm gücümüzle hareket edeceğimizin bilinmesini istiyoruz! Bildiriye imza atanlara yönelik tehditleri göğüsleyebilmek için örgütlü gücümüzle gerekli desteği sunacağımızdan, tehdit ve nefret içerikli yayın yapan ulusal ve yerel medya kuruluşları hakkında hukuki girişimlerde bulunacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır!” denildi.

Akademisyenlerin hedef haline getirilmesini tehlikeli bulan gazetecilerin bildirisinde şöyle denildi: “‘Bu suça ortak olmayacağız’ diyerek çatışmalı sürecin sona ermesini ve yeniden müzakerelerin başlamasını istediklerini açıklayan ‘Barış İçin Akademisyenler’in yanındayız. Türkiye’nin geleceğini yetiştiren akademisyenlerin ‘Barış istiyoruz’ dedikleri için hedef haline getirilmelerini insan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğü açısından tehlikeli buluyoruz. Biz, barış isteyen gazeteciler olarak, ‘Bu suça ortak olmayacağız’ diyen akademisyenlerin yanında olduğumuzu ve savaş değil barış ortamı içinde habercilik yapmak istediğimizi beyan ediyoruz.”

Avukatlar, Barış İçin Akademisyenler Girişimi’nin imzaladığı metinle hedef gösterilmesi üzerine destek için yayınladığı metinle ” Katliamın suç ortağı olmayacağını ilan eden herkesin sesine ortak olduğumuzu; silahlı saldırıların, medya veya yargı eliyle yürütülen baskı ve sindirme politikalarının hedefi olan her insana gönüllü avukatlık yapmaktan da onur duyacağımızı yineliyoruz.” dedi.

#barisicintiyatrocular adresindeki metnin ilk imzacı listesi 138 tiyatrocudan oluştu.

Tiyatrocuların açıklamasında şunlar ifade edildi:

“Barış İçin Akademisyenler İnsiyatifi’nin hükümete yaptığı barış ve müzakere çağrısını, her gün canımızı yakan haberler aldığımız bu günlerde umudumuzu güçlendiren en anlamlı ve insani girişimlerden biri olarak görüyoruz.
Bizler tiyatro ve sahne-gösteri sanatları alanında çalışan sanatçılar olarak barış için çağrıda bulunan akademisyenlerin bu onurlu buluşmasının yanında duruyor, ifade özgürlüğünün, eşitliğin, yaşam hakkının ve koşulsuz barışın yanında olduğumuzu beyan ediyoruz.
Vicdanımız ve tüm kalbimizle akademisyenlerin müzakere ve barış çağrısına sesimizi katıyoruz. Barış hemen şimdi!”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*