Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Aile ve Çalışma bakanlıkları neden birleştiriliyor: Yüz puanlık baraj sorusu

Aile ve Çalışma bakanlıkları neden birleştiriliyor: Yüz puanlık baraj sorusu

Erdoğan sahur vakti şovlarında bir seçim “süprizi” açıklaması daha yaptı:

“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birleştirilecek.”

Neden? Hiçbir açıklaması yok. Erdoğan bunu sadece “yeni kadro açılacak” diye lanse ediyor. Yani çok kritik bir idari düzenleme yapılıyor, nedeni niçini konusunda tık yok, ve “sevinin size kadro yaratıyoruz” diye reklam ediliyor.

Sosyal medya aktivistleri hemen yorumu patlatmış:

“Tam isabet olmuş;
Biri kadın ve çocuklara tecavüzleri,
Diğeri de çalışanların haklarına tecavüzleri görmezden geliyordu…”

“Kadın” kelimesini bile sarsürleyen “aile ve sosyal politikalar” bakanlığı ile, “işçi ve emek” kelimelerini bile sansürleyen “çalışma ve sosyal güvenlik” bakanlığı niye birleştirilir ki? (100 puanlık baraj sorusu, sınav sonuçları seçimlerden sonra açıklanacaktır.)

a) Seçimlerden sonra nasıl olsa açık-örtük İMF/kemer sıkma/sosyal yıkım paketlerini dayatacağız, zaten olmayan “sosyal politika”, “sosyal güvenlik”i de atıverelim gitsin; eh zaten sosyal güvenliği de, iş sakatlarını, hastalarını, yaşlıları da ailenin yani kadınların sırtına yıkmıştık; seçimlerden sonra ağır kriz ve kemer sıkma ile işten atmalar da çok artacak, çalışan da pek kalmayacak, iyisi mi hepsini şu “kutsal aile”de toplayalım olsun bitsin… diye düşündüler.

b) O bakanlık işçilerin, bu bakanlık kadınların öldürülmesini teşvik ediyor, işi pratikleştirelim, ikisini bir “cinayet bakanlığı” olarak birleştirelim… diye düşündüler.

c) Kemer sıkma ve işçi-emekçilerinin işinden aşından tasarruf paketleri uygulanmaya başlandı. Bakanlıkların birleştirilmesiyle “yeni kadro açacağız” lafzıyla, her iki bakanlığın toplam fonları ve personelinde indirime gidilecek.

d) Erdoğan varken bakanlığa ne lüzum var ki, hepsini kaldırsınlar gitsin…

e) Hepsi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*