Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Aile imamlığı Adana’da hayata geçiyor

Aile imamlığı Adana’da hayata geçiyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni projesi “Aile İmamlığı”nı Adana’da hayata geçirmeye başladı

10 Kasım 2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na getirilen Mehmet Görmez’in açıkladığı “Aile İmamlığı” projesi Adana’nın merkez ilçesi Sarıçam’da uygulanmaya başlandı. İmamlara dini ibadet dışında da toplumu yönlendirme görevi biçen proje ile toplumsal hayatın gericileştirilmesi yönünde çabalar hız kazanıyor.

Adana İl Müftülüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Sarıçam Müftüsü Murat Demir, vaize Sümeyra Budak, mahalle imamı ve cami dernek başkanından oluşan heyet, haftanın belirli günlerinde evleri ziyaret etmeye başladı. Mustafa-Şerife Kaçar çiftinin evlerini ziyaret eden heyet, Kaçar ailesine dini konuların yanı sıra alkol, sigara ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların zararlarına karşı da bilgi verdi.

Camiye gitme teşvik edilecek, Kuran okutulacak
İlçe Müftüsü Murat Demir “Gayemiz her vatandaşı evinde ziyaret edip birebir görüşmek ve dini birtakım meseleleri müzakere etmek. Varsa bir sorunları bunları oturup birlikte çözmek” derken, İl Müftüsü İsmail Canbolat, “Aile İmamlığı” projesinin, imamı yalnız camide namaz kıldırma ve ezan okuma görevlisi değil, çevredeki insanların dertleriyle dertlenen, sıkıntılarını gidermeye çalışan ve onlarla ilgilenen görevliler olmalarını sağlamak açısından önemsediklerini belirtti. Canbolat, proje kapsamında din görevlilerinin sadece cemaatle değil, cami dışındaki insanlarla da ilgilendiğini ifade ettiğini vurguladı. Din görevlilerinin ev ev dolaşıp, vatandaşın sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini belirten Canbolat, “Arkadaşlarımız mahallede fakir varsa tespit etmeli, hasta varsa ziyaret edilmeli, cenaze varsa taziye ile ilgili görevler yerine getirilmeli, Kur’an-ı Kerim okunmalı. Camiye gelmeye teşvik etmeli. Sırf camiye gelenlerle yetinip, cami dışındakileri ihmal edemeyiz” ifadesini kullandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*