Anasayfa » GÜNDEM » Ağrı Barosu: ‘Diyadin’de Katledilen Çocuklar Savunmasız ve Sivildi’

Ağrı Barosu: ‘Diyadin’de Katledilen Çocuklar Savunmasız ve Sivildi’

Ağrı Barosu’nun Diyadin’deki ölümlerle ilgili hazırladığı ön inceleme raporuna göre öldürülen iki çocuk işçiydi, olay yerinde çatışma yaşanmadı, silahların ise kime ait olduğu belirsiz

agrıAğrı’nın Diyadin ilçesinde Jandarma Genel Komutanlığı’na yönelik saldırının ardından özel harekat polisleri tarafından katledilen 15 yaşındaki Muhammed Aydemir ve 16 yaşındaki Orhan Aslan hakkında Ağrı Barosu’nun hazırladığı ön inceleme raporu yayımlandı.

Raporda Aydemir ve Aslan’ın fırında çalışan iki işçi olup hiçbir yapı ile ilişkisi olmadıklarının gözlemlendiği, Aydemir’in müşteki olan babasının Diyadin Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki ifadesinde oğlunun HDP ile dahi siyaseten bir ilgisinin olmadığının anlaşıldığı belirtildi.

Çatışma emaresi yok, baba uyarısı var

Baronun raporunda infazlar sonrası incelemeler de yer aldı. Buna göre; iki çocuğun cesetlerinin bulunduğu fırına ait odunlukta bir çatışma emaresi bulunmadı, odunluk kapısının zorlanmadığı, kırılmadığı, kurşun izi olmadığı anlaşıldı.

Muhammed Aydemir’in babasının aynı gün Diyadin Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapmış olduğu müracaatta çatışma saatinde oğlunu aradığı ve oğluna “Dışarıda çatışma var, sakın dışarı çıkma” telkininde bulunduğu da anlaşıldı.

‘Silahların kime ait olduğu belli değil’

Raporla ilgili konuşan Ağrı Barosu Başkanı Ali Artuk, “Çocukların yanında kısa namlulu bir silah olduğu söyleniyor ama o silahın oraya kim tarafından bırakıldığı, silahın bu çocuklara ait olup olmadığı belli değil” dedi.

Baro olarak davanın takipçisi olacaklarını ifade eden Artuk, tüm sorumlulardan hukuken hesap sorulması ve sorumluların cezalandırılması için çabalayacaklarını da dile getirdi.

Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*