Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Afyon’da yöre sakinleri polis-jandarma ile çatıştı

Afyon’da yöre sakinleri polis-jandarma ile çatıştı

Afyonkarahisar’a bağlı Beyyazı Beldesi’nde işletilen taş ocağına yol yapılmasına tepki gösteren belde emekçileri ile güvenlik güçleri arasında çıkan arbedede 6 polis ile 2 asker yaralandı.

Afyonkarahisar’a bağlı Beyyazı Beldesi’nde işletilen taş ocağına yol yapılmasına tepki gösteren belde halkı ile polis-jandarma güçleri arasında çıkan arbedede 6 polis ile 2 asker yaralandı.

Aralarında Beyyazı Belediye Başkanı Hasan Kocatepe’nin de bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı.

Beyyazı Beldesi’nde, 2011 başından bu yana süren taş ocağı karşıtı eylemler, bu kez çatışmaya dönüştü. Taş ocaklarına belde dışından yol yapılması için bölgeye gelen Afyonkarahisar Belediyesi’ne ait iş makineleri, polis ve jandarmanın aldığı yoğun güvenlik önlemi altında ve geniş bir bariyer içinde çalışmalarına başladı.

İş makinelerinin yol açma çalışması sürerken taş ocaklarına ve yol yapım çalışmalarına tepki gösteren yöre sakinleri, bariyerin karşısında oturma eylemi yaptı. Bariyerin çevresinin genişletilmesi girişimi üzerine kitle, polis ve jandarmaların önüne gelerek oturma eylemini sürdürdü. Polis ve jandarmanın ‘Dağılın’ uyarısı karşısında eylemlerinden vazgeçmeyen kitleye, polis biber gazı ile müdahale etti. Eylemci kitle, güvenlik güçlerine taşlarla karşılık verdi.

OTLUK ALANI ATEŞE VERİLDİ

Bölgedeki otluk alanları da ateşe veren vatandaşlar, polisin müdahalesini engellemeye çalıştı. Atılan taşlar nedeniyle 6 polis ve 2 asker çeşitli yerlerinden yaralandı. Arbede sırasında yaralanan bir polis baygınlık geçirdi. Yaralı güvenlik güçlerine bölgede hazır bekletilen sağlık ekipleri müdahale etti. Olaylar sırasında Beyyazı Belediye Başkanı Hasan Kocatepe de dahil olmak üzere 30 kişi gözaltına alındı. Başkan Kocatepe ve diğer eylemciler, Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Taş ocakları ve taş ocakları için açılan yolun ürünlere zarar verdiğini belirten bölge sakinlerinden Savaş Kocaetepe, “Biz sebzecilikle geçiniyoruz. Ama yol yapımı sırasında çıkan toz, bütün ürünümüze zarar veriyor” dedi.

Beldede oturan Enes Çiğiltepe ise “Biz yıllarca yol istedik. Bizim için yol yapılmadı, ama bir şirket istediği için taş ocağına yol yapılıyor. Taş ocağında yapılan patlamalardan sonra evlerimiz zarar gördü, hayvanlarımız yavrularını attı” dedi.

Çıkan olayların ardından yol yapım çalışmalarına ara verildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*