Anasayfa » DÜNYA » Zambia’da isyan eden maden işçileri Çinli şefi öldürdü…

Zambia’da isyan eden maden işçileri Çinli şefi öldürdü…

Zambia’da Çin merkezli küresel bir madencilik tekeline ait maden ocağında isyan eden maden işçileri Çinli bir vardiya şefini öldürdüler. Çatışmada bir diğer Çinli şef yaralandı.

Tüm Afrika’da olduğu gibi, Zambia’da da çoğu küresel tekellere ait maden ocaklarında, 18 saate varan çalışma saatleri, resmi asgari ücretin yarısı düzeyinde ücretler ve ücret kesme cezaları, sendika ve örgütlenme yasakları, işçi sağlığı ve güvenliğinin esamisinin okunmaması, işçilere dönük ırkçı aşağılamalar, sınıf kinini ve çatışmalarını büyütüyor.

Çin emperyalist burjuvazisi, dünya çapında olduğu gibi Afrika’da hammadde kaynaklarına büyüyen yatırımlar yapıyor. Afrika’da yalnız madencilik alanındaki yatırımları 1 milyar doları geçmiş durumda. Şirket ve madenleri satın alıyor, işçilere ise Çin’dekinin de çok altında kölece çalışma koşullarını dayatıyor.

Çin merkezli madencilik tekellerinin para-militer güçleri ile maden işçileri arasındaki kanlı çatışmalar ilk kez yaşanmıyor. 2 yıl önce de Çinli yöneticiler, başkaldıran maden işçilerine ateş açtırmış, 13 işçiyi katletmişlerdi. Afrika’da küresel tekellerin el koyduğu maden ve tarım tekellerinde, işçi isyanları ve direnişe geçen işçilere doğrudan ateş açılması, ölümlerle sonuçlanan sert sınıf çatışmaları, giderek yaygınlaşıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*