Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Adliye işçileri eski taşeronla masaya oturulmasına tepkili

Adliye işçileri eski taşeronla masaya oturulmasına tepkili

Anadolu Adliyesi’nde hakları için direnen taşeron işçileri, savcılığın eski taşeron firmayla masaya oturmasına tepki gösterdi.

Ücretleri hala ödenmeyen taşeron işçileri 21 Aralık Pazartesi günü yine Anadolu Adliyesi C Blok giriş kapısı önünde bir araya geldi. Hasan Ferit Gedik davasının da görüleceği adliyenin içerisine bu sabah işçilerin alınması engellendi. Tuvaletlere dahi güvenlikler eşliğinde girilebildi.

İşçilerin ücretlerini gasp eden ve adliyeye de kira borcu bulunan taşeron şirket Evrensel AŞ ile sözleşmeyi fesheden savcılık, işçilerin tüm ücretlerinin yatırılması, işe toplu bir şekilde devam etme ve güvenceye alınma taleplerine karşılık hakedişler dışında bir şey yapamayacaklarını iletmişti.

Son olarak eski taşeron şirket MFS müdürü adliyeye gelmiş ve başka bir taşeron şirket üzerinden yeni yılda çay ocakları ve yemekhane işletmesi için talip olmuştu. Savcılığın yeni bir isim adı altında taşeron şirket açacak olan MFS ile görüşmeler yaptığı biliniyor.

Bu sabah bekleyişlerini sürdüren işçiler de hiçbir yasal dayanağı olmayan MFS’nin adliyeye girerken kendilerinin girişinin engellenmesine, savcılığın üç haftadır toplu bir şekilde adliye önünde beklemelerine rağmen hala bu sorunu çözmeyip MFS ile masaya oturmalarına tepki gösterdiler.

Huzursuzlukların baş gösterdiği işçiler Devrimci Turizm-İş’ten açıklama istediler.

İşçilere seslenen Devrimci Turizm-İş Sendikası’ndan bir temsilci, sürecin en büyük kazanımının ücret gasplarını, Evrensel’den haciz yoluyla almak için yasal işlemlere başvurulması olduğunu dile getirdi. Savcılığı işçileri ve sendikayı muhatap alması için daha fazla zorlamak ve direnişi daha da büyütmek gerektiğini söyleyen temsilciye bir işçi;

“Sendika iyidir, haklarınızı savunur, üye olun, dediniz,olduk. Güvenin dediniz, güvendik. Şimdi siz gösterin yolu. (Savcılığın sendikalı işçi istemem söylemlerinin dolaşması nedeniyle) sendika yüzünden işsiz kaldık” dedi.

Sendikacı ise ellerinde sihirli bir değnek olmadığını,yasa-kanun tanımayan bir uygulamayla karşı karşıya olduklarını, işçilerin karar vermesiyle adımlarını atacaklarını söyledi.

Bu konuşmalar üzerine kimi işçilerden “biz yeni iş arayacağız” diyenler oldu.

Savcılığın, işçilerin sendikayla birlikte ücret gaspları için dava sürecini başlatmasının ardından adliye önünde beklemeye gerek olmadığı yönünde söylemlerinin olduğu söyleniyor.

İşten atmaya çalışıyorlar

Akşam saatlerinde YARSAV ve Yargıçlar Sendikası ile BES yöneticileri bir görüşme gerçekleştirdi. BES yöneticileri hakimin odasına girdiğinde yeni firma AK-ER’in temsilcisi olduğunu söyleyen Mehmet Fevzi Siverek’in de odada olduğunu gördüler. MFS deneme süresinde ve bazı işçilerin işe alınmamasında ısrar etti. 5-6 işçiyi çıkaracağını söyledi. Hakim ve savcılar sorunun çözümü için MFS ile birlikte başsavcıyla görüşme talebinde bulundular.

Görüşme öncesinde değerlendirme yapan işçiler deneme süresinin kaldırılmasına ilişkin ısrarlarından tüm işçilerin işe alınması şartıyla vazgeçebileceklerini kararlaştırdılar. Fakat başsavcılıkla yapılan görüşmede daha olumsuz bir tablo ile karşılaşıldı. İşçilerin yüzde 10’unun işe alınmak istenmediği açığa çıktı. İşçiler sabah yine adliye önünde olacaklar.

Kızıl Bayrak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*