Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Adli kontrol sistemi* işbaşında: Grup Yorum’a ev hapsi

Adli kontrol sistemi* işbaşında: Grup Yorum’a ev hapsi

Yeni yargı paketinin temel unsurlarından birini oluşturan adli kontrol sistemi gitgide etkinleştirilerek işletilmeye devam ediliyor. Bu sistemin araçlarından biri de ev hapsiydi. Grup Yorum‘un iki üyesi, 14 Eylül günü DHKP/C militanı İbrahim Çuhadar‘ın cenazesine sahip çıktıkları için gözaltına alındılar ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından ev hapsi cezasına çarptırıldılar.

14 Eylül günü Adli Tıp Kurumu önünde İbrahim Çuhadar’ın cenazesini almak için bekleyen Halk Cephelilere saldırılmış, gözaltına alınan 27 kişiden 22’si savcılığa sevkedilmişti. Gözaltı sürecindeki dayak ve işkenceler, Grup Yorum üyelerinin işlerini yapamayacakları tarzda çeşitlendirilmişti. Gözaltına alınanlar çıkarıldıkları mahkemede 8 kişi tutuklandı. 9 kişi için ise ev hapsi cezası verildi. Grup Yorum üyelerinin avukatı Oya Aslan, tutukluluktan farksız olan bu yasak nedeniyle müzisyenlerin çalışmalarını yürütemeyeceklerini belirterek ev hapsine itiraz edileceğini ifade etti. Grup Yorum üyelerine verilen ev hapsi cezası, dün akşam Taksim’de İdil Kültür Merkezi tarafından düzenlenen ve Ferhat Tunç, Pınar Aydınlar, Grup Munzur, Nurettin Güleç, Emeğe Ezgi, Ayla Yılmaz, Burhan Berken, Fevzi Kurtuluş, Hasan Hüseyin Demirel, Metin Karakoç ve Grup İsyan Ateşi‘nin katıldığı bir basın açıklaması ile protesto edildi.

Yeni yargı paketi ile gelen yasak ve cezalar, işçi sınıfının özgürlük alanlarını genişletmek için yürütmesi gereken mücadelenin yeni unsurlarla çeşitlenmesi anlamına geliyor. Adli kontrol sistemi de bu mücadele konularından birini oluşturuyor.

* http://devrimciproletarya.info/?p=34381

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*