Anasayfa » GÜNDEM » Adana’da Newroz ateşi onbinlerle harlandı

Adana’da Newroz ateşi onbinlerle harlandı

Adana’da günler öncesinden emekçi semtlerinde kutlanmaya başlanan Newroz son olarak Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda yapılan mitingle kutlandı.

Adana’da günler öncesinde Adana’nın emekçi semtleri Denizli, Şakirpaşa, Dağlıoğlu, Gülbahçesi, Barbaros, ve Anodolu mahallelerinde yakılan Newroz ateşi bugün sabah saatlerinde Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu‘nda harlandı. Sabah saatlerinden itibaren Adana’da Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu bahçesinde kutlanmaya başlayan Newroz alanında dev ekran kuruldu. Alanda “Em civaka azad û demokratîk, bi afrînin u çanda tecavüze rawestînin”, “Ji bo jiyaneke bi rûmet an azadî an azadî”, “Newrozla dirilen halk özgürlüğe yürüyor” ve “Demokratik özerlik, anadilde eğitim, anadilde sağlık” yazılı pankartlar açıldı. Sabahın erken saatlerinde alana gelmeye başlayan kitlenin içersinde kadınlar giydikleri yöresel kıyafetleriyle dikkat çekti. Gençler birbirlerinin omzuna çıkarak, kuleler oluşturuldu. Mazlum Doğan’ın posterleri açıldı, sık sık “Bijî newroz” sloganları atıldı.

Saygı duruşunun ardından Adana MKM’ye bağlı Koma Sîda sahne alarak kitleye coşkulu anlar yaşattı. Ardından BDP Adana İl Başkanı Zeki Karataş söz aldı. Tüm Kürtlerin Newroz bayramını kutlayan Karataş, Newroz’un direniş, barış ve özgürlüğü ifade ettiğini söyledi. Tertip Komitesi Başkanı BDP Yüreğir İlçe Başkanı Hasan Beliren söz alarak bugünün yeni bir gün, özgürlük ve barışın günü olduğunu vurgulayarak, Newroz’un Ortadoğu halklarının bayramı olduğunu dile getirdi. Newroz’da yakılan ateşin barış, kardeşlik ve özgürlüğün sembolü olduğunu sözlerine ekleyen Beliren, 2011 Newrozunun özgürlük Newroz’u olacağını söyledi. Konuşmanın ardından mesajlar okundu. Daha sonra Sanatçı Armanç sahneye çıktı.

Mitinge Urga’dan katılan BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici Kürtçe ve Türkçe konuşma yaparak bütün halkların Newroz bayramını kutlayarak önümüzdeki seçimlerin önemine işaret etti. Devlete en güçlü mesajlarını veren halkı selamladığını belirten Binici, var olan coşkunun sandıklara da yansıması gerektiğine işaret etti. Binici’nin konuşmasının ardından sanatçı Ayfer Düzdaş’ın sahne almasının ardından Newroz etkinliği çekilen halaylar zılgıtlar ve sloganlarla son buldu.

Onbinlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamalarından sonra kitle devam eden operasyonlara tepki göstermek amacıyla kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Hiziri Caddesi’ni trafiğe kapatan kitle ile bölgeye yoğun bir şekilde yığınak yapan polis arasında gerginlik yaşandı. Yaşanan gerginliğin ardından polis kitleye saldırdı. Polisin saldırısına taşlarla ve sopalarla karşılık veren gençler Öcalan ve PKK lehine sloganlar attı. Yaşanan çatışmanın sonucunda kitle çok sayıda işyerinin ve AKP Seyhan İlçe binasının camlarını taşlarla kırdı.
Olayları takip eden DİHA muhabirleri Mazlum Sezer, Hamdullah Kesen ve Devrimci Proletarya muhabiri yaşanan gerginlik sırasında polis tarafından tartaklandı.

ADANA DP

Bir yorum

  1. Sabah saat 10.00 sularında başlayan Newroz kutlamaları öğleye doğru 10 binin üzerine çıkan bir kitleye ulaştı. Ancak bu yıl Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu içinde değil, dışarda kutlama yapıldı. BDP nin öncülüğünde gerçekleştirilen Newroz’da meslek odalarının, devrimci demokrat kurumların mesajlarının yanı sıra CHP il başkanının da mesajı okundu.

    Kitleyle kürsünün bir birinden kopuk olması, organizasyonun iyi ayarlanmadığı mitinge gelen gençliğin coşkusunun kırılması, yer yer halayların çekilmek istenip bir türlü müziğin kitleyi coşturmaması, bir çok insanın alandan erken ayrılmasına sebep oldu. Ancak bir yandan alandan ayrılma olurken bir yandan da Merkez Park tarafından alana gelenler de oluyordu.

    Bu Newroz’da kitlenin çok olmasına karşın coşkunun olmadığını gözlemleyebiliyorduk.

    Kürt işçi sınıfının yoğun olduğu mahallelerde neredeyse her aileden 2-3 kişinin sigortasız, geleceksiz ve güvencesiz bir ortamda çalışıyor olması bir gerçektir. Bir başkaldırışı, bir direnişi simgeleyen Newroz kutlamalarında onlar da alanlardaydılar, ancak kendilerini ifade eden hiç bir konuşma kürsüde dile getirilmedi. Alana gelen bir çok işçinin ve kürt kadınlarının ise kendilerini Newroz coşkusuna kaptırmakta güçlük çektiği de gözlemlerimiz arasındaydı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*