Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Adana’da işgal karşıtı eylem

Adana’da işgal karşıtı eylem

Libya’ya yönelik emperyalist müdahale Adana’da yapılan bir yürüyüşle protesto edildi.

Saat 14:00’de 5 Ocak meydanında biraraya gelen kitle “Libya’da emperyalist müdahaleye hayır/emperyalist üsler kapatılsın!” yazılı pankartın açılmasıyla sloganlarla Çakmak caddesinden İnönü parkına doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş kolu boyunca sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği, emperyalistler işbirlikçiler 6. Filoyu unutmayın, katil ABD Ortadoğu’dan defol” sloganları atıldı.

İnönü parkına gelindiğinde yapılan açıklamanın ardından eylem atılan sloganlarla son buldu. Kitle adına açıklamayı yapan Av.Tugay Bek kısaca şu ifadelere yer verdi:

Libya’ya yönelik işgale destek olmak üzere emperyalistlerin talebi doğrultusunda TBMM’den Libya’ya gemi ve asker gönderme kararı alındı. Halkımızın, Libya’nın emperyalist işgaline karşı olduğunu bilen AKP Hükümeti, medya desteği ile birlikte halkı kandırmaya çalışmaktadır. “Libya’daki kardeşlerimize kurşun sıkmayız, Nato’nun Libya’da ne işi var” diyen AKP hükümeti, İzmir’i işgal operasyonunun komuta merkezi haline getirmiş, İncirlik üssü Libya’ya ölüm saçan uçakların kullanımına sunmuştur.

Tunus’ta başlayarak bütün Arap ve Ortadoğu coğrafyasına yayılan halk hareketleri ve ezilen halkların özgürlük ve demokrasi arayışları, emperyalist ülkelerce bölgeye müdahale için fırsat olarak
görülmektedir. Libya halkının Kaddafi diktatörlüğüne karşı vermiş olduğu haklı mücadele emperyalist planlara alet edilerek kullanılmak istenmektedir.

Bir kez daha görülmüştür ki ABD ve emperyalist güçlerin egemenliğindeki yeni dünya düzeni halklara savaş, yoksulluk ve acılardan başka bir şey vaat etmemektedir.

Bu güçler bugün olduğu gibi kendilerine yaratacakları egemenlik ve pazar alanları için kendi aralarında ve halklara karşı çatışmaya girmekten kaçınmayacaktır.

Bölgede ABD ve NATO güçlerinin varlığı, geleceğini özgürce belirleme hakkı bulunan halklara bir tehdit ve saldırı anlamı taşımaktadır. Libya ve bölge halklarının kendi kaderini tayin etme hakkına saygı gösterilmeli, emperyalist işgal durdurulmalıdır. Bölgede ABD ve emperyalist güçlerin varlığına son verilmelidir,Türkiye Nato’dan çıkmalı İncirlik ve diğer askeri üslerin bölgemizdeki diğer halklara karşı, emperyalist ülkeler tarafından kullanılmasına son verilmelidir.

Libya’daki Emperyalist İşgale Hayır!

İncirlik Üssü Kapatılsın, Nato’dan Çıkılsın!


DEVRİMCİ PROLETARYA, BDSP, ESP, İHD, ÇAĞRI, DHF, EMEP, SP, SDP

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*