Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Adana’da Halepçe eylemi

Adana’da Halepçe eylemi

“Irak’ın bir kasabasıydı Halepçe. 23 yıl önce bugün, bir anda ölüm tarlasına döndü. Sokaklar, caddeler, evler, cesetlerle doldu. İnsanlar oldukları yerde öylece kalakaldı. O gün resmi rakamlara göre 6330 insan öldü, binlerce insan yaralandı.”

Adana’da bir araya gelen devrimci, demokrat, yurtsever kurumlar Halepçe katliamını protesto ettiler,katliamların hesabını soracağız dediler. Sloganlarla başlayan eylem sinevizyon gösterimiyle devam etti. Okunan basın açıklamasıyla Halepçe katliamı protesto edildi. Eylemde “Katliamların hesabını soracağız, Halepçeyi unutmadık-unutturmayacağız, Yaşasın halkların kardeşliği”sloganları atıldı.

Eylemi örgütleyen kurumlar adına okunan basın metninde şöyle dendi:

“O gün bitmeyen ve hiç bir zamanda bitmeyecek, acılar ekildi Halepçe’nin topraklarına. Yıkık evlerin duvarları dibinde umudunu çoktan yitirmiş anneler oturuyordu. Elleri şakaklarında her dem tazeliğini koruyan acılarla iç içeydiler. Adı Halepçe idi, halapçe acıların yurdu oldu.

“hey feleké te çıma lı me hakır, te mala me xırakır, te koné me nav kona rakır, feleké yeman, bé baxté yeman, yeman, lé wayé”

16 Mart 1988 yılında Kürt halkına yönelik yapılan bu katliam bir ilk değildi. Halkların üzerlerine bombalar yağdırılmaya devam ediyor. Kendi ekonomik çıkarları için ülkeleri yağmalayıp, insanları en vahşi yöntemlerle katledenler elbet bir gün tarih önünde hesap verecektir. “

BDSP, BDP, Devrimci Proletarya, DİP, Eğitim-Sen, Emek ve Özgürlük Cephesi, EMEP, ESP, Halk Cephesi, İHD, SDP,TÖP, Türkiye Gerçeği tarafından örgütlenen eylem, sloganlarla son buldu.

Adana Devrimci Proletarya

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*