Anasayfa » GÜNDEM » Adana: Van’dan gelenlere ziyaret

Adana: Van’dan gelenlere ziyaret

23 Ekim 2011‘de Erciş ve Van depremi sonrasında çok sayıda insan hayatını kaybetti. Kadın ve çocuklar en ağır hasarı alarak onarması güç travmalar yaşadılar, yaşıyorlar. Kış mevsimi olması, sıcaklığın eksilere düşmesi bölgede yaşamı imkansız hale getirmiştir.

Mersin‘in sıcak iklimi ve Kürt vatandaşların yoğun olması nedeni ile Van‘dan 20 binin üzerinde insan depremden dolayı Mersin’e göç etmiş bulunmakta. 1700’ün üzerinde aile Akdeniz Göç-Der‘e müracaat etmiş, sadece 2000 vatandaş Mersin Valiliği tarafından yerleştirilmiştir. Akdeniz Belediyesi öncülüğünde kurulan Kriz Merkezinde bir çok kurum yer alarak depremzedelerin barınma, beslenme vb. gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar yürütüyor.

Geçtiğimiz haftalarda ise Adana‘ya 700’e yakın Vanlı depremzede gelmiş, Adana Valiliği tarafından mevsimin kış olması dolayısı ile Karataş ilçesine yerleştirilmiştir.

11.12.2012 Pazar günü KESK ve İHD Kadın Komisyonu, TTB, TMMOB ve Çağdaş Hukukçular Derneği’nin katılımıyla; Adana Valiliği tarafından Öyküm Otel ve Maliye Tesislerine yerleştirilen depremzedelere bir ziyaret gerçekleştirildi. Bu ziyarette depremzedelerin oldukça zor bir dönem geçirdiği gözlemlendi. Aşağıda yapılan ziyaretin raporunu sunuyoruz.

KESK, TTB, TMMO, İHD ve Çağdaş Hukukçular Derneğinin de katılımıyla oluşturulan komisyonun KESK,İHD ve KESK Kadın Komisyonundan oluşan bir grup arkadaşlarımızla 11.12.2011 Pazar günü; Van depremi nedeniyle mağdur insanlarımızın, Adana Valiliğince yerleştirildikleri Karataş ilçesinde bulunan Öyküm Otel ve Maliye Tesislerinde yaptığımız inceleme ve görüşlerimizin neticesinde aşağıda belirtilen sorun ve ihtiyaçlar tespit edilmiştir.

Öyküm Oteldeki sorun ve ihtiyaç tespitlerimiz;
1. Yemeklerin sağlıklı olmadığı ( içinden kurt ve böcek çıktığı söylendi)
2. Sağlık sorunları nedeniyle hastaneye gittiklerinde doktor tarafından yazılan reçete ilaçlarlarını eczanelerden alamadıklarını
3. 10.12.2011 tarihinde Öyküm Otele ait düğün salonunda düğünü seyretmeye giden Vanlı gençlerin düğünde bulunan bazı kişiler tarafından dövülmesi sonucunda çıkan olaylar neticesinde Karataşlı oldukları söylenen 40-50 kişilik grubun oteli basarak burada bulunan bütün deprem mağdurlarına küfürler ederek saldırmaları neticesinde çıkan kavgada 1 Karataşlı şahısla 2 Vanlı mağdur bıçaklanarak yaralanmışlardır. Olaylar, telefonla haber verilen Emniyet güçlerinden iki Emniyet Amirinin müdahalesiyle ( polisin havaya silah açması sonucuyla) son bulmuş ve olayla ilgili soruşturmanın savcılıkta devam ettiği bizlere söylendi.
4. Burada konaklayan Vanlı mağdurların çarşıya çıkamadıkları ve can güvenliklerinin olmadığı söylenmiştir.
5. İlköğretim okulunda 15-20 tane çocuk birleşip 5.sınıfa giden Vanlı öğrenciyi sınıfa alıp, kapıları kilitleyip dövmüşler. “Pis Kürtler niye geldiniz” diye…
6. Yeşil kartı bulunanların vize sorunu nedeniyle muayene olamadıkları ve ilaçlarını alamadıkları (eczanelerce ölü görünüyor yada kayıt bulanamadı gerekçesiyle) tespit edilmiştir.

Maliye Kampında yapılan inceleme ve görüşlerimizde tesislerde 530’un üzerinde mağdurun kaldığı ( tesis müdürü tarafından asıl kapasitenin 475 olduğu söylenmiştir) Bu tesislerde kalanlar kalacak ve yiyecekleri konusunda fazlaca bir sorunları olmadığını söylemelerine rağmen başka sorunları olduğunu bildirmiştir.

1. Maddi durumlarının iyi olmaması nedeniyle kadınların bazı özel ihtiyaçlarının karşılanamadığı
2. Tesiste yeterli çamaşır makinesi olmaması nedeniyle çamaşır yıkayamama sorunları
3. Kalınan odalarda güneş enerjisi sistemi olması nedeniyle havaların kapalı olduğu zamanlarda sıcak su olmaması nedeniyle banyo yapamadıkları
4. Okula giden çocuklar için tesislere gelen öğrenci servislerinin yeterli olmadığı ( bir otobüse 200 kişilik öğrenci doldurulması nedeniyle bazı çocukların sıkışıklık nedeniyle bayıldığı söylendi)
5. Çocukların giyim ve okul kırtasiye ihtiyaçları
6. Bebeklere ait mama, süt ve bez ihtiyacı
7. Çocukların oyuncak ihtiyacı
8. Tesislerde bilgisayar ve internetin bulunmaması nedeniyle öğrencilerin öğretimle ilgili araştırmalarda bulunamadıkları
9. Liseye giden kız öğrencilerin servis ihtiyaçları karşılanmadığı için yürüyerek okula gitmek zorunda kaldıkları için motosikletli bazı kişilerce taciz edildikleri
10. Şampuan, sabun, temizlik malzemelerinin olmaması, olanlarında kalitesiz kullanılamayacak şekilde olmamsı
11. Kadınlara ped , iç çamaşırı ihtiyaçlarının olduğu, çocuk bezlerinin olmadığı tespit edilmiştir.

Sizde bir ses verin ihtiyaçları birlikte giderelim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*